10 maja w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim odbyło się VIII Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego.
W pierwszej części forum uczestniczyli przedstawiciele samorządu – starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, jego zastępca Michał Zając, a także wiceburmistrz Sławomir Lipski, który odczytał list od nieobecnego burmistrza Jerzego Rębka. W liście tym, podobnie jak w przemówieniu starosty była mowa o ważnym znaczeniu bibliotek. Starosta dodał do tego, że dobrze się stało, iż "rozwód" biblioteki miejskiej z powiatową trwał krótko.
Potem przyszedł czas na wyświetlane przez elektroniczny rzutnik prezentacje. Dwie bibliotekarki z radzyńskiego MBP – Anna Korulczyk i Jolanta Sawczuk-Kapica – przy jej pomocy przedstawiły zgromadzonym szereg danych dotyczących radzyńskiej biblioteki oraz pozostałych bibliotek publicznych w powiecie. Jest ich w sumie osiem: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim będąca jednocześnie biblioteką powiatową, Gminna Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim z siedzibą w Białej, Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach, GBP w Czemiernikach GBP w Kąkolewnicy, GBP w Komarówce Podlaskiej, GBP w Ulanie-Majoracie i GBP w Wohyniu. Radzyńska biblioteka ma w swojej strukturze jeszcze filię nr 2 przy ul. Spółdzielczej, filię młodzieżową i oddział pedagogiczny, GBP z siedzibą w Białej – filie w Branicy Radzyńskiej i Paszkach Dużych, GBP w Borkach – filię w Woli Osowińskiej, GBP w Czemiernikach – filię w Bełczącu i punkt biblioteczny w Stoczku, GBP w Kąkolewnicy – filie w Brzozowicy Dużej, Olszewnicy, Polskowoli i Turowie, GBP w Komarówce – punkt biblioteczny w Walinnie, GBP w Ulanie – filię w Domaszewnicy, zaś GBP w Wohyniu – filię w Suchowoli. Żadna z bibliotek w powiecie nie jest częścią domu kultury, jak to gdzieniegdzie bywa. Podczas prezentacji podano ilość etatów pracowników, czytelników, książek, zbiorów specjalnych, kodów dostępu do systemu Legimi, kwot składających się na budżety oraz wypożyczeń w poszczególnych bibliotekach. Były też informacje o programach, w jakich brały udział. W drugiej prezentacji przybliżona została dodatkowa działalność bibliotek, zwłaszcza biblioteki radzyńskiej. Działa przy niej kilka organizacji (m. in. dyskusyjne kluby książki). Była też mowa o akcjach, w jakich brały udział (m. in. w Narodowym Czytaniu). W sumie w 2022 r. w bibliotekach powiatu radzyńskiego odbyło się aż 800 wydarzeń.
Po tych prezentacjach przyszedł czas na wystąpienie Hanny Bajkowskiej, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, która przybliżyła tematykę zbiorów regionalnych. W Białej jest dział temu poświęcony. Gromadzone są nie tylko regionalne czasopisma i książki o tematyce regionalnej, ale także fotografie, mikrofilmy i wycinki prasowe.
Kolejną prezentację przedstawił pracownik radzyńskiej MBP, Stanisław Lipski, który opowiedział o systemie Alma. Jest to komputerowy katalog pomagający bibliotekarkom i czytelnikom wyszukiwać książki i czasopisma. Jest on używany we wszystkich bibliotekach publicznych powiatu radzyńskiego prócz jednej. Zastąpił wcześniej używany system Mateusz.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz