Zamknij

Sprawozdanie z pracy MOPS-u w Radzyniu

21:04, 15.05.2024 Aktualizacja: 21:04, 15.05.2024
Skomentuj

Dostępne jest sprawozdanie z pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radzyniu Podlaskim w roku 2023.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest instytucją polityki społecznej. Należy do sektora usług socjalnych publicznej pomocy społecznej i jest jednym z głównych realizatorów zadań w zakresie pomocy społecznej na szczeblu lokalnym. MOPS jako jednostka organizacyjna wchodzi w skład systemu opieki społecznej miasta Radzyń Podlaski. Działa w oparciu o statut i regulamin organizacyjny.

MOPS działa w strukturach miasta od 1990 roku. Prawną podstawą jego działania są 22 ustawy, przede wszystkim jednak ustawa o pomocy społecznej z 2004 roku. Ośrodek udziela pomocy społecznej przewidzianej ustawą o pomocy społecznej. Zajmuje się też kompleksowym wspieraniem rodziny. W myśl ustawy opieka społeczna polega w szczególności na: przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń, pracy socjalnej; prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; analizie i ocenie zjawisk tworzących zapotrzebowanie na świadczenia pomocy społecznej; rozwijaniu nowych form pomocy i samopomocy zależnie od potrzeb. Pomoc może przybrać różne formy. Może to być n. p. wsparcie pracownika socjalnego, pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej, udzielanie poradnictwa specjalistycznego, organizowanie opieki osobom starszym, niepełnosprawnym, chorym psychicznie, bezdomnym, wsparcie osób doświadczających przemocy. Do zadań gminy w zakresie pomocy społecznej zaliczane są te, które obejmują zapewnienie mieszkańcom gminy minimalnego poziomu bezpieczeństwa socjalnego: udzielanie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym, przyznawanie i wypłacanie świadczeń pieniężnych, świadczenie usług opiekuńczych, kierowanie do domów pomocy społecznej, sprawianie pogrzebów, utrzymywanie ośrodka pomocy społecznej oraz zapewnienie środków na wynagrodzenia jego pracowników. Zadaniem gminy stało się także opracowywanie gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych. Mogą być też inne, fakultatywne zadania z zakresu pomocy społecznej, realizowane w razie posiadania przez gminę odpowiednich możliwości finansowych i w razie występowania odpowiednich potrzeb (np. wypłacanie zasiłków celowych czy pomoc w usamodzielnianiu się).

MOPS wypłacał zasiłki stałe, zasiłki okresowe, zasiłki rodzinne wraz z dodatkami, świadczenia opiekuńcze, jednorazowe zapomogi z racji urodzenia się dziecka, świadczenia rodzicielskie, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, zasiłki celowe i jeszcze wiele innych świadczeń.

Na terenie Radzynia Podlaskiego działają 2 świetlice środowiskowe przy obu szkołach podstawowych. Są czynne w dni powszednie przez 3 godziny. Nie działają podczas wakacji i ferii.

MOPS uczestniczy w Miejskim Programie Przeciwdziałania Przemocy wespół z policją, kuratorami sądowymi, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Polskim Czerwonym Krzyżem i służbą zdrowia). Przedstawiciele tych instytucji tworzą Zespół Interdyscyplinarny. W roku 2023 wpłynęło 36 "niebieskich kart". W 2 przypadkach powiadomiono prokuraturę o stosowaniu przemocy, w 10 przypadkach poproszono sąd o wgląd w sytuację rodziny. Utworzono 36 grup roboczych i diagnostyczno-pomocowych dla przypadków wcześniej zgłoszonych niebieskich kart.

W roku 2023 pracownicy MOPS zgłaszali wnioski w sprawie umieszczania w Domu Pomocy Społecznej osób starszych wbrew ich woli w przypadkach, gdy nie były one już w stanie wyrazić swej woli albo nie zgadzały się z powodu swej choroby psychicznej.

W ramach pracy socjalnej pracownicy MOPS występują też z wnioskami do sądu o wgląd w sytuację rodzinno-wychowawczą niektórych dzieci. Zgłaszają też wnioski do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o leczenie odwykowe.

MOPS-u oprócz tego wydaje decyzje o specjalnych świadczeniach zdrowotnych, wydaje decyzje w sprawie pobytu w Dziennym Środowiskowym Domu Samopomocy, wydaje zaświadczenia do programu "Czyste Powietrze", współpracuje z organizacjami pozarządowymi w dziedzinie działań społecznych. MOPS dzięki specjalnym środkom pomaga także obywatelom Ukrainy.

Miasto Radzyń Podlaski w roku 2023 przystąpiło do programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej". Realizuje go MOPS.

Ośrodek w realizacji swoich zadań współpracuje z innymi instytucjami: sądem, policją, prokuraturą, zakładami karnymi, Powiatowym Urzędem Pracy, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Powiatowym Zespołem d/s Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, wydziałami Urzędu Miasta.

W roku 2023 zwiększyła się ilość osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej. Koszt ogólny wyniósł 974.731,13 zł.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radzyniu Podlaskim pracuje 27 osób: kierownik, pracownicy zajmujący się księgowością i kadrami, pracownicy socjalni, pracownicy zajmujący się świadczeniami socjalnymi, pracownicy zajmujący się dodatkami mieszkaniowymi, asystent rodziny, informatyk, opiekun w schronisku, opiekunki osób starszych, 2 osoby pracujące na umowę-zlecenie – sprzątaczka i goniec.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%