Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim wraz ze społecznością I LO zorganizowało 17 września br. VII Młodzieżowy Rajd Rowerowy Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej w Powiecie Radzyńskim.
Jest to data, która na zawsze pozostanie w pamięci Polaków jako jedna z najbardziej tragicznych kart w historii naszej ojczyzny. Tego dnia obchodzimy rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Jak przypomniała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, Ewa Grodzka, podczas rozpoczęcia rajdu - tego dnia armia sowiecka wkroczyła na nasze ziemie od wschodu, pod przykrywką niesienia pomocy, "wbijając nam de facto nóż w plecy".
Wydarzenie miało charakter sportowy, edukacyjny, turystyczny i patriotyczny. Uczestnicy odwiedzili miejsca pamięci narodowej w powiecie radzyńskim, składali hołd pomordowanym w czasie walk o niepodległość ojczyzny, z naciskiem na osoby, które zginęły w podczas II wojny światowej ze względu na 85. rocznicę jej wybuchu.
Honorowym patronem wydarzenia był starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, który przywitał wszystkich uczestników rajdu. W swoim przemówieniu skierowanym do uczniów podkreślił, że pamięć o takich wydarzeniach, jak 17 września, jest "niesamowitą lekcją", która uczy nas, jak powinniśmy postępować jako naród, aby nigdy nie być bezbronnymi i pozostawionymi sami sobie.
"Dzisiaj nasza pozycja i w Europie, i w sojuszach jest zdecydowanie lepsza. Wierzę w to, że jesteśmy bezpieczni, ale to nie znaczy, że powinniśmy zapominać. Powinniśmy wybaczać, ale powinniśmy pamiętać" - mówił starosta Szczepan Niebrzegowski.
Dyrektor Ewa Grodzka również zwróciła uwagę na edukacyjną wartość rajdu, który jest nie tylko formą promocji turystyki i sportu, ale także okazją do zadumy i refleksji nad trudnymi momentami w historii Polski.
Trasa rajdu przebiegała następująco: Radzyń Podlaski (I LO) – Plac Wolności w Radzyniu Podlaskim – ścieżka rowerowa do ul. Kleeberga – Zabiele – Paszki Małe – przekroczenie drogi nr 19.00. – Sitno - Borki – Tchórzew – Bełcząc – Czemierniki – Radzyń Podlaski. Rajd zakończy się na rynku w Radzyniu Podlaskim. Trasa liczyła około 45 - 50 km. W wydarzeniu wzięło udział około 100 osób.
Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę agresję Rosji sowieckiej na Polskę odbyły się na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim. Przypomnijmy, że 17 września 1939 roku Armia Czerwona dopuściła się agresji na Polskę, która toczyła od 1 września walkę z III Rzeszą. Zamordowano 20.000 polskich oficerów, policjantów urzędników Rzeczpospolitej. Setki tysięcy obywateli zostało zesłanych do łagrów lub wysiedlonych w głąb Rosji. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń, delegacja samorządów z terenu powiatu radzyńskiego, harcerze oraz uczniowie złożyli wieniec i zapalili znicze. W uroczystości udział wzięli: starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, członek Zarządu Powiatu Radzyńskiego - Tomasz Stephan, przewodniczący Rady Powiatu - Grzegorz Gałecki, burmistrz Czemiernik - Arkadiusz Filipek, wiceburmistrz Radzynia Podlaskiego - Bożena Lecyk, wójt gminy Radzyń Podlaski - Daniel Grochowski, wójt gminy Borki - Marcin Czyżak, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Ewa Grodzka, oraz nauczyciele i uczniowie.
Po uroczystościach w Radzyniu, uczestnicy wyruszyli w dalszą drogę, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych. Rajd ten jest organizowany już po raz siódmy i z każdym rokiem przyciąga coraz więcej uczestników, dla których jest nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu, ale przede wszystkim lekcją patriotyzmu i pamięci o przeszłości.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz