20 września w pałacu Potockich nastąpiło otwarcie wystawy fotografii Doroty Kotowskiej "Opowieści z Namibii".
Dorota Kotowska z wykształcenia jest lekarzem - otolaryngologiem i lekarzem medycyny estetycznej. Pasja odkrywania świata zaprowadziła ją aż do Namibii, państwa w południowo-zachodniej Afryce.
Na początku spotkania Dorota Kotowska i jej mąż opowiadali zgromadzonym o tym kraju. Jest to była kolonia niemiecka. Wprawdzie odebrano ją Niemcom już po I wojnie światowej, to jednak piętno niemieckiego panowania pozostało do dziś. Z jednej strony jest to tragiczna historia Hererów i Nama, którzy padli ofiarą niemieckiego ludobójstwa, w wyniku którego wyginęło 75% przedstawicieli tych dwóch ludów. Z drugiej strony pozytywnym rezultatem jest panujący tam, zaskakujący jak na afrykańskie warunki, porządek i względne bezpieczeństwo, przez co kraj stał się atrakcyjny turystycznie i chętnie odwiedzany. Dla najodważniejszych jest możliwość wypożyczenia samochodu i namiotu i ruszenia samemu w teren, dla ostrożniejszych są zorganizowane wycieczki, z których korzystali państwo Kotowscy. Na korzyść Namibii wyszło też to, że późno uzyskała niepodległość, dopiero w 1990 roku, dzięki czemu mogła skorzystać z doświadczeń innych krajów, a przede wszystkim uniknąć komunizmu.
Namibia jest krajem zróżnicowanym etnicznie. Mieszkają tam nawet Buszmeni, uprawiający od wieków tylko łowiectwo i zbieractwo, pogardzani z tego powodu przez inne ludy Namibii, współcześnie wykorzystywani przez namibijskie władze jako strażnicy parków narodowych. Są też ludy pasterskie takie jak Himba. Oni z kolei są wykorzystywani do tworzenia t. zw. wiosek kulturowych, czyli swego rodzaju skansenów, w których pokazują turystom, jak żyją, i opowiadają o tym.
To właśnie Himba są bohaterami zdjęć Doroty Kotowskiej. Można na nich zobaczyć wesoło bawiące się dzieci, kobiety z charakterystycznymi sztucznymi warkoczami, niegdyś robionymi z gliny, dziś często kupowanymi i przyczepianymi. W drugiej części wystawy można zobaczyć zdjęcia dzieci uczęszczających do szkół. W teorii obowiązek szkolny dotyczy wszystkich, w praktyce jednak część dzieci zostaje przy rodzicach i jest przyuczana do tradycyjna sposobu życia, część natomiast jest rzeczywiście posyłana do szkół.
Obok zdjęć ludzi na wystawie zaprezentowane zostały także zdjęcia przyrody. Namibia jest krajem bogatym przyrodniczo. Około 40% jej powierzchni zajmują parki krajobrazowe. Są też parki narodowe. Całe wybrzeże stanowi jeden wielki park narodowy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz