Podczas 8. sesji Rady Powiatu Radzyńskiego przedstawione zostały sprawozdania szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat radzyński, z przygotowań do roku szkolnego, a także sprawozdanie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Pierwsze w kolejności w porządku obrad było właśnie sprawozdanie z pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radzyniu Podlaskim. Nie było ono odczytywane na sesji, gdyż radni otrzymali je wcześniej. Dyrektor Mariola Król uzupełniła je tylko niepodaną w samym sprawozdaniu informacją, że w siedzibie PPP przeprowadzony został remont. Głos zaraz po tym zabrał radny Tadeusz Sławecki, który zaproponował, by poświęcić poradni całą komisję Rady.
Kolejnym punktem porządku obrad Rady Powiatu podczas ósmej sesji był punkt "Stan przygotowań placówek oświatowych do roku szkolnego". W jego ramach informacje dotyczące tej kwestii przedstawiły dyrekcje szkół prowadzonych przez powiat radzyński, to jest Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej.
Jako pierwsza zabrała głos Dorota Krasucka, wicedyrektor ZSP. W wakacje odbyły się przygotowania techniczne – drobne remonty w salach. Przyjęto do pracy 7 nowych nauczycieli. W sumie w ZSP pracuje 127 nauczycieli, w tym 80 nauczycieli dyplomowanych, 30 nauczycieli mianowanych oraz 17 nauczycieli początkujących. W roku szkolnym 2023/2024 szkołę ukończyło 281 uczniów. Maturę zdali wszyscy uczniowie II LO. W technikum zdawalność matury wyniosła 92%. W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych jest 261 uczniów oraz 37 słuchaczy branżowej szkoły II stopnia i 23 słuchaczy na kwalifikacyjnym kursie zawodowym. Średnio przypada 27 osób na klasę. Łącznie wszystkich uczniów i słuchaczy jest 1322.
Drugim podpunktem punktu dotyczącego przygotowań szkół była informacja na temat Liceum Ogólnokształcącego. Przedstawiła ją dyrektor Ewa Grodzka. Do klas pierwszych w liceum przyjęto 91 uczniów. Utworzono z nich cztery klasy pierwsze. Rekrutacja była trudna, bo gwałtownie (o blisko połowę) zmniejszyła się ilość uczniów. W sumie w szkole jest 583 uczniów i 21 oddziałów. Średnio w klasie jest 27,8 ucznia. Szkoła zatrudnia jest 51 nauczycieli, w tym 1 nauczycielka przebywająca na urlopie dla poratowania zdrowia. Jest 36 nauczycieli dyplomowanych, 5 nauczycieli mianowanych oraz 10 nauczycieli początkujących, w tym 6 nauczycieli kontraktowych i 4 właściwych nauczycieli początkujących. 41 nauczycieli pracuje na pełny etat, 10 – na część etatu. Przed rozpoczęciem roku szkolnego przeprowadzono remonty. W szkolnej kuchni wymieniono system wentylacyjny. Wyremontowano zaplecze socjalne w pokoju nauczycielskim. Zakupiono piekarnik konwekcyjny. Jest gotowy projekt rozbudowy szkoły. Konieczne będzie przeprowadzenie remontu instalacji kanalizacyjnej. Ma ona już 60 lat. Wymagają też wymiany drzwi w pracowniach.
Radny Tadeusz Sławecki odniósł się do zawartej w papierowym sprawozdaniu wzmianki o współpracy ze szkoły partnerskimi i zapytał o tę współpracę. Upominał zwłaszcza o współpracę z Żydami i Niemcami, mówiąc o "braku przeszkód politycznych". Dyrektor odpowiedział, że taka współpraca jest. Jako przykład przytoczyła przyjazd w ubiegłym roku młodzieży z Hiszpanii oraz wyjazd licealistów do Hiszpanii. Na pytanie o Izrael i Niemcy dyrektor odpowiedziała, że wymiana z Izraelem jest niemożliwa we względu na wojnę. Niemcy z kolei nie chcą wymiany, gdyż boją się wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Trzecim podpunktem punktu "Stan przygotowań placówek oświatowych do roku szkolnego" było sprawozdanie z przygotowań Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej. Przedstawiła je dyrektor placówki Beata Żurawska-Polkowska. W czasie wakacji w budynku szkoły przeprowadzono drobne naprawy. Rozliczono projekt dotyczący zagranicznej mobilności uczniów. Szkoła dostała też dotację na wycieczkę. W ZSR pracuje 20 nauczycieli, w tym 10 w pełnym wymiarze godzin. Jest 4 pracowników nie będących nauczycielami. Od września w szkole brakuje psychologa. W planach jest też zatrudnienie instruktora nauki jazdy. W sumie w ZSR uczy się 136 osób (uczniów i słuchaczy). Największym zainteresowaniem cieszą się kwalifikacyjne kursy zawodowe. W ramach ZSR otwarto policealną szkołę uczącą techników administracji. Szkoły zaoczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzięki wsparciu Spomleku otwarto klasę uczącą techników przetwórstwa mleczarskiego. Szkoła z Woli uczestniczyła w dożynkach powiatowych oraz gminnych. Organizowane są wyjazdy zawodowe z porozumieniu z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Udało się pozyskać środki na kolejny wyjazd w ramach Erasmusa.
Ostatnim sprawozdaniem było sprawozdanie z pracy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim. Przedstawiła je dyrektor Marta Kożuch. Szkoła prowadzi kształcenie dla dzieci niepełnosprawnych. Na zajęciach wczesnego wspomagania dziecka jest 55 dzieci. W przedszkolu działającym w ramach SOSW jest 24 dzieci, w szkole podstawowej – 98 dzieci, w szkole przysposabiającej do pracy – 19. W sumie jest 148 uczniów Potrzeby rosną, bo orzeczeń o niepełnosprawności jest coraz więcej. W przedszkolu zaplanowano pięć oddziałów. Jest problem z wykwalifikowaną kadrą, a zwłaszcza ze znalezieniem psychologa, który mógłby pracować z dziećmi z zajęć wczesnego wspomagania. Jest psycholog szkolny, który pracuje na pół etatu, co jest niewystarczające. Ogółem w SOSW jest 31 oddziałów, czyli o 1 więcej niż w ubiegłym roku. Po remoncie udało się pozyskać dodatkową salę lekcyjną. W SOSW pracuje 78 nauczycieli, w tym 14 początkujących, 19 mianowanych, 40 dyplomowanych. Problemem są warunki lokalowe, zwłaszcza przedszkola. Budynek jest stary. W dniu sesji nie było jeszcze projektu utwardzenia terenu wokół Ośrodka.
Starosta, podsumowując część sesji poświęconą szkołom, podziękował za dobre wyniki matur. Zapewnił, że szkoły mogą liczyć na wsparcie organu prowadzącego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz