Zamknij

Sesja Rady Gminy

21:32, 17.04.2025 Aktualizacja: 21:32, 17.04.2025
Skomentuj

Odbyła się 13. sesja Rady Gminy Radzyń Podlaski.

Pierwszym po sprawach organizacyjnych punktem były wystąpienia gości. W jego ramach głos zabrali nadleśniczy z Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, Piotr Musiał, i komendant Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim, inspektor Zbigniew Krzos. Na temat ich wystąpień będą jeszcze oddzielne artykuły.

Następnym punktem obrad było sprawozdanie wójta gminy Daniela Grochowskiego. Przedstawił aktualne działania oraz inwestycje realizowane na terenie gminy. W okresie poprzedzającym sesję w gminie:

- wykonano projekt rewitalizacji parku w Branicy Radzyńskiej,

- przygotowywano dokumentację rozbudowy sieci gazowej w domu ludowym w Białce oraz budowy instalacji gazowej w budynku remizy OSP w Żabikowie,

- wykonywano projekt budowlany na odcinek spinający kolektor w Białej i Adamkach z miejską oczyszczalnią ścieków,

- zakończono budowę stacji uzdatniania wody w Białce,

- rozpoczęto przebudowę dróg z rządowego programu Inwestycji Strategicznych – 10 odcinków dróg (m. in. w Radowcu i Płudach),

- prowadzono bieżące prace przy wyrównywaniu dróg gruntowych oraz wycinki zakrzaczeń,

- prowadzono prace konserwacyjne na sieci wodociągowej i kanalizacyjnej,

- przygotowywano audyty energetyczne i projekty na termomodernizację 5 obiektów domów ludowych

- podwieszono oprawy w Branicy Radzyńskiej Kolonii.

Zakończone zostało też przyjmowanie wniosków od mieszkańców dotyczących planu ogólnego. W momencie wygłaszania sprawozdania trwały jeszcze konsultacje z instytucjami. Otwarty został przetarg w sprawie zapewnienia cyberbezpieczeństwa gminy. Wójt uczestniczył w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Dnia Kobiet. Wręczył nominację dyrektor szkoły w Paszkach Dużych. Wójt spotkał się z wojewodą lubelskim w sprawie planowanej drogi S19, a dokładnie oczekiwanych przejazdów w Adamkach i Zaródkach. Wznowiona została praca gminnego punktu programu "Czyste Powietrze". Wójt przestrzegł przez oszustami udającymi, że współpracują z gminą.

Kolejnym punktem było sprawozdanie przewodniczącej Rady Gminy – Barbary Palicy. Jako reprezentantka samorządu gminnego uczestniczyła ona w walnych zebraniach strażackich w różnych miejscowościach gminy, obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Dnia Kobiet, a także w przeglądzie pieśni wielkopostnej w Białej. Przypomniała radnym o składniu oświadczeń majątkowych. Przewodnicząca otrzymała pismo od wojewody w sprawie niejasności w jednej z uchwał. Kwestią tą radni zajęli się w dalszej części sesji.

Następnymi punktami były sprawozdania z pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Oba zostały przesłane radnym wcześniej i nie były odczytywane. Żaden z radnych nie miał pytań.

Po punktach obejmujących sprawozdania przyszedł czas na uchwały. Pierwszą z nich była "Uchwała w sprawie "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Radzyń Podlaski" ". To właśnie tej uchwały dotyczyły zastrzeżenia wojewody, o których wspominała przewodnicząca w swoim sprawozdaniu. Tekst uchwały został uporządkowany i ujednolicony. Poprawiona uchwała została podjęta jednogłośnie.

Drugą uchwałą była "Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości". Także w tej uchwale przy jej zmienianiu wkradły się niekonsekwencje, na które zwrócił uwagę wojewoda. Także ta poprawiona uchwała została podjęta jednogłośnie.

Trzecią uchwałą była "Uchwała w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Radzyń Podlaski na rok 2025". Została podjęta jednogłośnie.

Ostatnią, czwartą uchwałą była "Uchwała w sprawie zmian w uchwale budżetowej". Została podjęta jednogłośnie.

Ostatnim punktem porządku obrad był punkt "Sprawy bieżące". Głos zabrał gość – Hanna Gołoś, sołtys wsi Biała. Podziękowała za postawienie lustra drogowego i poprosiła o kolejne w innym miejscu. Zapytała w imieniu mieszkańców, dlaczego późno otrzymali komunikat w sprawie odpadów. Poruszyła też temat nowej frakcji odpadów – tekstyliów. Zaproponowała, by organizować specjalne zbiórki. Zwróciła uwagę na brak koszy na śmieci w pobliżu przystanków. Prosiła też o wiatę przy przystanku pod lasem. Sołtys upominała się, by wysyłać sołtysom komunikaty w sprawie przerw w dostawach prądu.

Wójt odpowiedział, że w miejscu, gdzie sołtys chciałaby kolejne lustro, widoczność jest dobra. Na zastrzeżenia dotyczące zwłoki w rozdawaniu komunikatów odpowiedział, że wysyłanie ich pocztą jest kosztowne, dlatego robi to pracownik Urzędu, co powoduje opóźnienia. Także na pytanie o zbiórkę tekstyliów wójt odpowiedział, że generowałoby to koszty. Wyraził też wątpliwość, czy jest to możliwe od strony prawnej, bo ustawa mówi o PSZOK-ach. Na pytanie o wiatę pod lasem wójt odpowiedział, że trzeba upewnić się, czy tam ktoś w ogóle wsiada. Obiecał sprawdzić to u przewoźnika. Na pytanie o komunikaty PGE wójt odpowiedział, że trzeba zwracać się bezpośrednio do firmy energetycznej , bo gmina nie dostaje od niej informacji.

Radna Elżbieta Pieśko poparła pomysł pani sołtys w sprawie zbiórek tekstyliów, gdyż, jak wyjaśniła, wiele osób starszych nie możliwości wywożenia ich autami do PSZOK-u. Nie zgodziła się natomiast z postulatem stawiania koszy przy przystankach.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%