Odbyła się 18. sesja Rady Miasta Radzyń Podlaski.
Sprawozdanie przedstawił burmistrz Jakub Jakubowski. Zapowiedział powstanie raportu o stanie miasta. Przeprowadzono rekrutację do Młodzieżowej Rady Miasta. Kończy się nabór do Komitetu Rewitalizacji. Ma on pomóc w opracowywaniu strategii rozwoju Radzynia. Razem z Krzysztofem Brachą, zastępcą naczelnika Wydziału Rozwoju, burmistrz brał udział w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowanym przez Związek Miast Polskich. Rozpisany został przetarg na wykonanie części ul. Chmielowskiego. Trwają prace nad projektami "Cyberbezpieczny samorząd" i "Bezpieczny e-portal". Odbyły się dwa spotkania w sprawie obrony cywilnej. Przeprowadzono próbę ewakuacji budynku. Przeprowadzono w mieście drugi nabór wniosków o dotacje na zadania publiczne. Wybrano nowego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2. Został nim Lucjan Kotwica. Będą też nowi wicedyrektorzy. Burmistrz oskarżył spółdzielnie mieszkaniowe o brak kontenerów i obwinił o zbytnie ich przepełnienie. Została na nowo uruchomiona fontanna. W dniu sesji końca dobiegały prace przy ulicach Armii Krajowej i Lisowskiego. Trwają prace przy ul. Partyzantów. Zaplanowano spotkanie z mieszkańcami tej ulicy, by wytłumaczyć im, dlaczego chodnik w wielu miejscach jest wąski. Otóż może być budowany tylko na gruncie należącym do miasta. Burmistrz pogratulował dyrektor MBP za pozyskiwanie dotacji. Włodarz zaprosił na obchody święta 3 maja organizowane wspólnie przez gminę, miasto i powiat, a także na akcję sprzątania rzeki Białki i na akcję "Spacer po mieście, jakiego nie znasz".
Kolejnym punktem była informacja przewodniczącego Rady Miasta – Mariusza Szczygła. W okresie między sesjami brał on udział w pracach komisji rekrutacyjnej kwalifikującej do Młodzieżowej Rady Miasta. Udało się wyłonić 15 członków spośród 18 chętnych. Do Rady wpłynęło pismo eurodeputowanej Marty Wcisło z prośbą o uchwałę wspierającą projekt "Tarcza Wschód".
Następnym punktem była informacja o rozliczeniu dotacji. Przedstawiła ją radna Natalia Granoszewska, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej. Przygotowała prezentację i prezentowała kolejne dane. Na kulturę przeznaczono 58,3 tys. złotych. Na sport, kulturę fizyczną i krajoznawstwo przeznaczono w sumie 349,3 tys. złotych. Komisja przedstawiła kilka wniosków:
1. Niezbędne są działania mające na celu poprawę jakości wniosków, rzetelności i jawności procesu
2. Konieczność wprowadzenia ocen formalnych i merytorycznych
3. Opracowanie nowego regulaminu we współpracy z organizacjami
4. Konieczności szkoleń dla grantobiorców celem jakości składanych wniosków i późniejszych sprawozdań
5. Promocja konkursu dla zwiększenia świadomości i dostępności dla mniejszych organizacji
Kolejnymi dwoma punktami obrad były: sprawozdanie z pracy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej. Na ich temat będą jeszcze odrębne artykuły.
Ostatnim punktem obrad były uchwały. Pierwszą z nich była "Uchwała w sprawie wskazania przedstawicieli Rady Miasta Radzyń Podlaski do udziału w pracach Komitetu Rewitalizacji". Rada skierowała do komisji dwie radne – Joannę Pieńkowską i Annę Matczak. Uchwała została podjęta większością 13 głosów przy 1 głosie wstrzymującym się.
Drugą uchwałą była "Uchwała w sprawie przyjęcia aktualizacji Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radzynia Podlaskiego na lata 2021-2027". Została podjęta jednogłośnie.
Trzecią uchwałą była uchwała w sprawie rozpatrzenia petycji. Do Rady wpłynęła petycja w sprawie reaktywacji Miejskiego Klubu Seniora. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zaopiniowała ją pozytywnie. Uchwała przyjmująca takie stanowisko została podjęta jednogłośnie.
Czwartą uchwałą była uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi Radzyńskiego Stowarzyszenia "Podróżnik" na dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego – Ewę Dąbrowską. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zaopiniowała ją negatywnie. Uchwała przyjmująca takie stanowisko została podjęta jednogłośnie. Na temat tej sprawy był oddzielny artykuł:
Piątą uchwałą była uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi radzyńskiemu. Chodzi o dotację na kursy autobusowe. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Szóstą uchwałą była "Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości". Chodzi o zgodę na sprzedaż bez przetargu działki przy ul. Lubelskiej naprzeciwko cmentarza, obok skrzyżowania z ul. Deskura. Chcą ją zakupić właściciele sąsiedniej działki. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Siódmą uchwałą była kolejna uchwała w sprawie zbycia nieruchomości, położonej obok działki z poprzedniej uchwały, czyli także przy ul. Lubelskiej, tyle że bardziej na północ, przy skrzyżowaniu Lubelskiej z ul. Prejznera. Ją również chcą kupić właściciele sąsiedniej działki. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Ósmą uchwałą była "Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego". Chodzi o mieszkanie w bloku przy ul. Warszawskiej 48. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Dziewiątą uchwałą była uchwała w sprawie zmiany w budżecie. Chodzi o środki na podwyżki dla nauczycieli, wyposażenie placówki dla seniorów, nasadzenia na ul. Sitkowskiego oraz pokrycie VAT-u naliczonego w związku z przekazaniem PEC-owi działki jako aportu. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Dziesiątą uchwałą była uchwała w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej. Została podjęta jednogłośnie.
Ostatnią, jedenastą uchwałą była uchwała w sprawie nadania statutu Radzyńskiemu Ośrodkowi Kultury. Została podjęta jednogłośnie.
W porządku obrad była pierwotnie jeszcze jedna uchwała – "Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na przeniesienie prawa własności nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości w ramach odszkodowania za działkę gruntu, która z mocy prawa przeszła na własność miasta Radzyń Podlaski z przeznaczeniem pod drogę gminną", jednakże na prośbę burmistrza została ona wycofana. Powodem było wycofanie wniosku osoby, która pierwotnie była zainteresowana podjęciem takiej uchwały. Gdyby nie została wycofana, sankcjonowałaby wymianę należącej do miasta działki ciągnącej się od Alei Kasztanowej aż do drogi gruntowej obok Szkoły Podstawowej nr 2 na prywatną działkę przy ul. Powstania Styczniowego, gdzie miała powstać nowa droga odchodząca w bok od tejże ulicy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz