23 maja w pałacu Potockich w Radzyniu odbyło się otwarcie zorganizowanej przez Radzyński Ośrodek Kultury niezwykłej wystawy p. t. "Dziedzictwo". Jest to wystawa prac plastycznych aż trzech pokoleń rodziny Marków - Jana Marka (1923-1991), Jana Marii Marka (1951-2009), Małgorzaty Marek (ur. 1951) i Józefa Marka (ur. 1953), Marii Marek-Prus (ur. 1978), Piotra Prusa (ur. 1980) i Julii Marek (ur. 1994).
Wystawa będzie dostępna do końca czerwca.
Jan Marek (1923-1991) urodził się w Żarnówce koło Makowa Podhalańskiego. W czasie okupacji był oficerem Batalionów Chłopskich, więźniem skazanym na śmierć i odbitym tuż przed egzekucją. Studiował w ASP w Krakowie i Warszawie. Potem nauczał w państwowych liceach sztuk plastycznych w Zamościu i Nałęczowie. Był malarzem, członkiem grup artystycznych Grupa Zamość i Grupa Nałęczów. Poza malarstwem zajmował się także projektowaniem wnętrz, małą architekturą, konserwacją zabytków, poezją, rzeźbą, publicystyką związaną z ochroną zabytków. Został wyróżniony szeregiem państwowych odznaczeń. W swoich dzieciach zaszczepił patriotyzm i miłość do sztuki.
Jan Maria Marek (1951-2009) był rzeźbiarzem, rysownikiem, absolwentem szkoły plastycznej w Nałęczowie i ASP w Krakowie. Pasjonował się też teatrem i żeglarstwem.W latach 1975-1990 prowadził grupę teatralną "Asteroid". Jako żeglarz odbył 70 rejsów. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia "Norwidium". Należał do NSZZ "Solidarność". Był ojcem trójki dzieci, które także zajęły się sztuką.
Małgorzata Marek urodziła się w 1951 roku. Ukończyła szkołę plastyczną w Nałęczowie oraz ASP w Warszawie. Pracowała jako nauczyciel w liceum plastycznym. Maluje kwiaty i pejzaże. Wystawy jej pracy organizowano w Polsce i innych krajach.
Józef Marek urodził się w 1953 roku. Jest absolwentem liceum plastycznego w Nałęczowie oraz ASP w Krakowie. Uczył w szkołach w Makowie Podhalańskim i Krakowie. Był też harcmistrzem w ZHP oraz żeglarzem. Otrzymał kilka odznaczeń.
Maria Marek-Prus urodziła się w 1978 roku. Jest rzeźbiarką. Jej prace prezentowano na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej dziełami są m. in. wystrój kościoła p. w. św. Wojciecha w Lublinie, pomnik św. Barbary w kopalni Guido, pomnik Lecha Kaczyńskiego w Lublinie, łuk triumfalny w Tomaszowie Lubelskim, figura św. Józefa w Markuszowie, płaskorzeźby w Parku Pamięci w Tomaszowie Lubelskim.
Piotr Prus urodził się w 1980 roku. Jest rzeźbiarzem. Ma za sobą wystawy indywidualne i zbiorowe. Jego dziełami są pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie, ołtarz w kościele p. w. św. Józefa w Krakowie, pomnik górników w Jaworznie, pomnik Jana Olszewskiego w Tomaszowie Lubelskim, pomnik Józefa Piłsudskiego w Małym Płocku, ławeczka Jana Kleniewskiego w Opolu Lubelskim, figury niedźwiedzi w Chełmie, tablica katyńska w Minneapolis, płaskorzeźby w centrum Inowrocławia.
Julia Marek urodziła się w 1994 roku. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Nałęczowie i Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, amatorką przyrody, teatru i dobrej kuchni. W swoich pracach stale eksperymentuje, łącząc różne techniki i dziedziny sztuki. Na co dzień prowadzi własną pracownię artystyczną, parając się główną rzeźbą i szeroko rozumianą scenografią.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz