Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Radzyniu Podlaskim jest placówką obejmującą bezpłatną pomocą dzieci i młodzież powiatu radzyńskiego. Od lat obserwuje się wzrost liczby diagnoz zaburzeń ze spektrum autyzmu wśród dzieci korzystających ze wsparcia tej placówki. Statystyki ostatnich lat są alarmujące.
- W roku szkolnym 2021/22 wydanych zostało 21 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i 7 opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z uwagi na zdiagnozowany autyzm i zespół Aspergera.
- W roku szkolnym 2022/23 odpowiednio 34 orzeczenia i 21 opinii.
- W roku szkolnym 2023/24 – 41 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i 21 opinii wwrd. - W bieżącym roku szkolnym 2024/25 dotychczas wydano 48 orzeczeń i 30 opinii wwrd. Tendencja jest wyraźnie wzrostowa.
Ośrodki diagnozujące autyzm są placówkami prywatnymi, gdzie za diagnozę rodzice muszą zapłacić kwotę ok 2000zł. Dla wielu z nich jest to wydatek przekraczający ich możliwości. Ponadto czas oczekiwania na diagnozę trwa nawet kilka miesięcy, a ta jest dopiero początkiem drogi terapeutycznej.
Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich pacjentów Poradnia postanowiła poszerzyć ofertę o specjalistyczną diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu. Koniecznym stało się przeszkolenie zespołu specjalistów oraz zakup narzędzia do diagnozy.
We współpracy z organem prowadzącym oraz ogromnym zrozumieniem problemu i potrzeb przez Starostę Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego Poradnia zakupiła narzędzie do diagnozy zaburzeń w spektrum autyzmu ADOS-2. Koszt narzędzia to 20 000 zł.
Jednocześnie pracownicy Poradni złożyli wniosek do Krajowego Funduszu Szkoleń o dofinansowanie szkolenia ADOS-2. Otrzymano 80% dofinansowania (16 800 zł). Dzięki wsparciu z KFS w dniach 13-15 czerwca 7-osobowy zespół specjalistów uczestniczył w szkoleniu "ADOS 2 w praktyce klinicznej" pod okiem Patryka Domareckiego Certyfikowanego trenera i diagnosty ADOS-2 i ADI-R.
ADOS-2 to profesjonalny, wielowymiarowy test psychologiczny umożliwiający zweryfikowanie, czy u Pacjenta występują objawy spektrum autyzmu. ADOS – 2 jest przeznaczony do użycia wśród bardzo szerokiej grupy badanych – stosuje się go już u dzieci od 12 miesiąca życia, można nim diagnozować także młodzież i dorosłych. Składa się z pięciu modułów, z których diagnosta wybiera odpowiedni, zależnie od wieku badanego. Celem zastosowania narzędzia jest ocena różnych sfer funkcjonowania, ważnych z punktu widzenia ASD, takich jak komunikacja społeczna, zabawa czy zachowania stereotypowe. Badanie trwa około godziny i polega na proponowaniu przez diagnostę różnych zabaw czy tematów do rozmowy, zależnie od tego, w jakim wieku jest badana osoba. ADOS – 2 pozwala dzięki temu na analizę i ocenę nieprawidłowości charakterystycznych dla spektrum autyzmu.
W Polsce proces diagnostyczny jest szerszy niż zastosowanie samego testu, dlatego diagnozę stawia się w zespole specjalistów (najczęściej są to pedagog, psycholog, logopeda, psychiatra), jak również na podstawie obserwacji klinicznej i wywiadu z rodziną.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz