Wiadomości

Zamknij

Konferencja prasowa burmistrza Jerzego Rębka ws. pałacu Potockich

Jakub Hapka 23:08, 18.10.2015
Skomentuj Konferencja prasowa burmistrza Jerzego Rębka ws. pałacu Potockich

W minioną niedzielę  odbyła się konferencja prasowa burmistrza miasta Jerzego Rębka,  poświęconą koncepcji zagospodarowania Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim. Uczestniczyli w niej również: kandydat na posła,główny ekonomista SKOK-ów Janusz Szewczak,  senator RP Grzegorz Bierecki oraz radny miejski, Robert Mazurek.Spotkaliśmy się tutaj w naszej radzyńskiej sprawie  - rozpoczął włodarz miasta - leżącej na sercu, mam nadzieję, nie tylko mieszkańcom miasta, ale wszystkim ludziom dobrej woli.Głos zabrał Robert Mazurek, który opowiedział o swoim udziale w ostatni piątek w Poznaniu w uroczystej gali wręczenia statuetek w ramach plebiscytu,,7 Nowych Cudów Polski", podczas trwających w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich, Targów Podróżników.

Podczas 3-miesięcznego współzawodnictwa nasz pałac Potockich, również glosami radzyniaków zdobył 1 miejsce. Otrzymaliśmy taką laurkę, że aż łza się w oku zakręciła - wyznał Robert Mazurek. Naszą perłę dostrzeżono w mediach i branżę turystyczną. To była i jest ogromna promocja. Gdy pisano o statystykach trwającego konkursu, wszyscy pisali o naszym pałacu - iż zawsze jest na czele klasyfikacji. Organizatorzy podliczyli, że porównywalny koszt kampanii promocyjnej o takim ogólnopolskim zasięgu oscylowałby wokół kwoty 1,5 mln złotych. 

Radny pokazał również najnowszy, dostępny w kioskach od przyszłego tygodnia numer "National Geographic Traveler", poświęconemu naszemu miastu i pałacowi. Mamy z tego wymierne korzyści. Wydaliśmy także niewielki folder, mini-przewodnik po zespole pałacowo-parkowym.

Na koniec swego wystąpienia Robert Mazurek przekazał dyplom w plebiscycie National Geographic na ręce burmistrza.

Burmistrz Radzynia wyraził radość z tego uhonorowania. Chcemy w sposób racjonalny, zagospodarować ten obiekt dla naszej społeczności i całego kraju. Obiektów o takiej wartości jest jedynie 10 w Europie - dodał. Miliony osób dowiedziały się o Radzyniu. To nie koniec dobrych pomysłów. Poprzez działania parlamentarne chcemy zagospodarować pałac jako miejsce instytucji centralnej. Otrzymywalibyśmy trwały finansowe wsparcie z budżetu centralnego.

Obecny senator Grzegorz Bierecki, gratulując znakomitego pomysłu, zadeklarował dołożenia starań, by w pałacu Potockich powstał instytut naukowo - badawczyTo dobre miejsce, by mieściło się w nim archiwum, biblioteka, by odbywały się tu seminaria i konferencje naukowe.

13 lipca minister spraw wewnętrznych, Grzegorz Schetyna zadeklarował możliwość powołania instytutu badań azjatyckich, stanowiących część studium badań wschodnich. Dlaczego nie w Radzyniu? Za tym miejscem dodatkowo przemawia fakt bliskości dwóch dużych ośrodków akademickich - w Lublinie i Warszawie.

Janusz Szewczak wspomniał o roli wielkich mecenasów kultury: Radziwiłłach, Potockich czy rodzie Sapiehów. Widzimy, że nawet stosunkowo małe obiekty, miejsca kultu religijnego cieszą się sporym ruchem biznesowo-turystycznym. Podał przykład Kodnia, który po projekcjach filmu "Błogosławiona wina" (wyświetlanego w niedzielę, o 13.00 w parafii św. Trójcy, sfinansowany przez senatora Biereckiego) odczuł wyraźny wzrost ruchu turystycznego.

Chodzi nam o jak najbardziej otwartą dla wszystkich instytucję, przyciągającą dużą ilość osób. Powtórzył zobowiązanie powstania instytucji centralnej, finansowanej z centralnego budżetu. Mamy perłę, która winna przyciągać zainteresowanie całego świata. Ważna jest tutaj rola mecenatu ze strony państwa. Miejmy nadzieję, że zmiany po  wyborach będą istotne. Będę się starał stworzyć na rzecz tej inicjatywy lobby na szczeblu centralnym. Przez ostatnie 8 lat Polska wschodnia była kompletnie marginalizowana.

Jerzy Rębek dopowiedział: Od momentu przejęcia pałacu przez miasto (2.07.2015) mamy ciągły kontakt z senatorem. Plany miasta nie pozostają w sprzeczności ze wspomnianą ideą, ale uzupełniają i ubogacają naszą ofertę.

Dodał, iż 26 października jest umówiony na spotkanie z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych.

Burmistrz podkreślił, że dysponujemy 4 tyś. metrów kwadratowych powierzchni i żadna instytucja czy  stowarzyszenie nie zostanie pozbawione swojego lokum. Wszyscy się zmieścimy - zapewnił.

***

Senator Bierecki podał przykład swoich półtorarocznych starań, zakończonych sukcesem powstania Filii Głównej Biblioteki Lekarskiej (instytucji naukowej) w Białej Podlaskiej. Zainteresowani mają  tam dostęp do naukowych publikacji z całego świata, natychmiast po ich ukazaniu się. Pokazujemy pewną ścieżkę, pałac to fantastyczne miejsce dla instytutu. 

Na pytanie o źródło środków finansowych na zagospodarowanie, dostosowanie pomieszczeń  dla wspomnianego instytutu, senator odpowiedział, iż są one automatycznie zawarte w budżecie.Ważną sprawą jest także obowiązek digitalizacji, cyfryzacji zbiorów. Pieniądze na "przetworzenie" tych zbiorów są niezależne od koniunktury gospodarczej.

Nie jest tak, proszę państwa - dodał Szewczak - że na nic nie ma pieniędzy. Skoro obecny rząd wydał 50 mln złotych na portal dla bezdomnych? My chcemy pomoc władzom samorządowym - zadeklarował.

Jerzy Rębek: szukamy partnerów, państwo polskie jest najpewniejszym z nich. Pamiętajmy, że to proces. Na kilka lat potrzeba 2 mln złotych. Oczekiwania Archiwum Państwowego będą przeprowadzane zgodnie ze sztuką konserwatorską. Wydatki poniesie ta instytucja. Obiekt jest w dobrej kondycji technicznej. Odnosząc się do pytań o rozbudowę Szkoły Muzycznej. wspomniał: -Nie wykluczamy udostępnienia pomieszczeń prywatnej szkole muzycznej II stopnia.

Burmistrz podał przykłady Pałacu Branickich w Białymstoku, gdzie ma swoją siedzibę Akademia Medyczna, zniszczonego kiedyś obiektu w Międzyrzecu, gdzie mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna. 4, 5 mln złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystarczyły na wszystkie potrzebne prace. Mamy tam do czynienia z imponującym standardem.

Senator Bierecki wspomniał o tym, że przesądzającym czynnikiem jest zapis ustawowy. Od 5 lat forsuję ideę dekoncentracji administracji publicznej, którą można streścić zdaniem: "nie wszystko musi być w Warszawie". Mówiąc o horyzoncie czasowym, powiedział: po ukonstytuowaniu się nowego rządu i przyjęciu ustawy w 2016 oraz zatwierdzeniu budżetu na 2017 r. - nowa instytucja mogła by powstać w tym czasie. Szacunkowo wiązałoby się to ze stworzeniem ponad 100 nowych miejsc pracy - powiedział.

***

O deklaracji senatora Biereckiego ws. Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz o kwestii przeniesienia biblioteki do pałacu - już wkrótce!

(Jakub Hapka)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%