Dalsza część relacji z wczorajszych uroczystości.Po Mszy św. młodzież z Gimnazjum Nr 1 przygotowała specjalny montaż słowno-muzyczny. Nie zabrakło w nim przejmującego "Przesłania Pana Cogito" Herberta, pieśni "Mury" Jacka Kaczmarskiego, barda "Solidarności", przypomniano słowa św. Jana Pawła II.
Ks. proboszcz, Andrzej Kieliszek podziękował młodzieży z p. dyrektor Bożeną Płatek za przedstawienie poetyckiej wizji wolności.
Jerzy Bednarczyk, przewodniczący radzyńskiego okręgu "S" podziękował zgromadzonym za przybycie i zaprosił na kolejną część uroczystości - złożenia wiązanek pod pomnikiem błogosławionego kapelana "S", ks. Jerzego Popiełuszki ( w I rocznicę poświęcenia pomnika). Kwiaty złożyły następujące delegacje:
Ostatnia część odbyła się w sali pałacu Potockich. Obecni mogli zobaczyć wystawę, związaną z radzyńską "Solidarnością". Jerzy Bednarczyk przywitał gości, członków komitetu budowy pomnika, związkowców, emerytów i sympatyków "S". Zaprosił do obejrzenia wystawy oraz dzielenie się swoimi emocjami i wspomnieniami.
Senator RP Grzegorz Bierecki:
Drodzy przyjaciele "Solidarności"! Pamiętam, że jako 17-letni uczeń liceum byłem pod Stocznią Gdańską - widziałem strajk i tłumy ludzi. Byłem dyrektorem Komisji Krajowej w "S". To, co dobre dla ludzi pracy - jest dobre dla Polski. Gdy jako prezes zakładałem SKOK-i, przyszedłem kiedyś do swoich pracowników i powiedziałem im z wyrzutem: "załóżcie w końcu ten związek!". Z czego wypływa sukces przedsiębiorstwa? Z ludzi tam pracujących, którzy nie idą do pracy, jak na katorgę.
Zróbmy wszystko, by "S" była większa. Związek zawodowy jest potrzebny tak pracownikom, jaki pracodawcom. Mijająca kadencja była pełna antypracowniczych przepisów, pisana pod dyktando "Lewiatana". Taki układ prowadzi do zła - bogaci będą jeszcze bogatsi,a biedni - jeszcze biedniejsi. Związek zawodowy jest zawsze potrzebny. Trzeba wspierać i pomagać tym, którzy angażują się na rzecz swoich kolegów.
Poseł Marcin Duszek:
To wielkie święto, gdyż jest z nami ważny gość, przyjaciel bł. ks. Jerzego - ks. Stanisław Małkowski. Dziękujemy mu za wygłoszone podczas kazania słowa prawdy, za autentyczną troskę o naszą ojczyznę. Dziękuję obecnym tu liderom, kruszącym mury. Zbliżający się czas daje wiarę w zmianę Polski, choć w wielu ludziach zabito nadzieję.
Marian Król- przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "S":
Dziś dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli. Znajdujemy się w podniosłym, zacnym miejscu, gdzie czuć ducha, smak i estetykę wnętrz pałacu Potockich. "S" ma 35 lat. Mamy swoją drogę i doświadczenia. Nie jest to związek prawicowy ani lewicowy. Odnosimy się do słów ojca, papieża "Solidarności" - Jana Pawła II. Gdyby nie Kościół, nie byłoby "Solidarności". Modlimy się o dar wolności i służby.
Przeżywamy głęboki kryzys cywilizacyjno-moralny. Z historii wiemy, że wielkie wędrówki ludów przewracały świat. Trzeba prosić o Ducha mądrości, potrzeba nam ludzi sumienia. Szyld partyjny niczego nie załatwia. Jesteśmy związkiem personalistycznym - a więc nakierowanym na człowieka. Tym przesłaniem, wraz z katolicką nauką społeczną staramy się kierować. Odwołujemy się do tych wartości. Za nami już 33. Pielgrzymka ludzi pracy na Jasną Górę.
25 X możemy wiele zmienić, trzeba patrzyć na ludzkie sumienia. Winna przyświecać nam troska o tego człowieka prostego, by rzeczywistość wokół nas zmieniała się. Podział i przepływ finansów pozwalał żyć normalnie.
Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów:
Byłem współzałożycielem "S" na Uniwersytecie Warszawskim. Wielu moich ówczesnych kolegów: Michał Boni, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Tusk czy Borusewicz zeszło z tej drogi, sprzeniewierzyło się ideałom "S".
Po wyborach trzeba będzie mieć dobry plan i cywilną odwagę do przeprowadzania zmian. Życzę Polakom trafnych wyborów i lepszy dobór tych, którzy chcą zmieniać nasz kraj.
Jerzy Rębek, burmistrz Radzynia Podlaskiego:
To czas refleksji. Jako gospodarz miejsca i miasta wyrażam swoją radość z faktu, iż radzyńska "S" przyjmuje tak znamienitych gości. "Solidarność" niesie ideały ważne i cenne dla całego narodu. Wiedzcie nas tymi Bożymi ścieżkami. Wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i wizyty Ojca Świętego dały niezwykły, Boży impuls całemu narodowi. Oby najbliższy czas był okresem zmian, których z utęsknieniem pragniemy.
Dziękuję pani dyrektor Gimnazjum Nr 1 za trud dobrego wychowania młodzieży. Czeka nas dużo pracy, ale damy radę.
Józef Korulczyk, prezes RASIL:
Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych od lat blisko współpracuje z radzyńskim zarządem oddziału "S" . Widzę dziś twarze tych, kórzy w 1980 zakładali "S". Pozwólcie Państwo, że ich wymienię: Krystyna Dawidek, Marysia Szczepaniuk, Anna Komar, Kazimiera Szatkowska, Andrzej Dzięga, Roman Struczyk, Henryk Mazurek, Andrzej Klimiuk, Ryszard Walczyna.
Dziękuję za pomoc posłowi Marcinowi Duszkowi, był dobrym duchem tej inicjatywy. Służył pomocą, by naszą uroczystość zaszczycił ks. Stanisław Małkowski.
***
Spotkanie było też okazją, by zaprezentować ostatnie wydawnictwo RaSIL-u - książkę naszego redakcyjnego kolegi, Szczepana Korulczyka pt. "Wybory polityczne mieszkańców Radzynia 1989-2009". Jak powiedział sam autor: to efekt analizy wyników wszystkich wyborów 20 lat - parlamentarnych, prezydenckich, samorządowych, do europarlamentu oraz referendów. Dziękuję za pomysł i pomoc profesorowi Dariuszowi Magierowi. Jaki jest rezultat rocznego studiowania akt? Zainteresowani niech sięgną do lektury, do której gorąco zachęcam.
Na zakończenie uroczystości 35-lecia NSZZ "Solidarność" ks. Małkowski pobłogosławił zebranych.
Zdj. : K. Komoń
***Wypowiedź ks. Stanisława Małkowskiego, wraz z krótkim wywiadem, udzielonym naszemu portalowi opublikujemy w najbliższy poniedziałek.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz