Zamknij

Tarcza antykryzysowa w ZUS - zmiany od 4 maja

00:00, 02.05.2021 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień oraz kolejne przedłużenie świadczenia postojowego – to najnowsze rozwiązania tarczy antykryzysowej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Z pomocy skorzysta więcej branż niż dotychczas. Wnioski będzie można składać od 4 maja.

– Z pomocy będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutkiwystępowania w Polsce Covid-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe,budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – mówi prezes ZUS, prof.Gertruda Uścińska. Zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r. wsprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy powstali przed listopadem 2020 roku i na 31marca 2021 roku prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Kolejne zwolnienie ze składek

Przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Wnioski w tejsprawie będą mogli składać od 4 maja – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadekprzychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym zdwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowościąjest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Żeby otrzymać zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień, przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawiewniosek do ZUS do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzaniadokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczenioweza marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogliuzyskać ich zwrot.

Dodatkowe postojowe

Rozporządzenie z 16 kwietnia wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcyz określonych branż będą je mogli otrzymać od jednego do maksymalnie pięciu razy. Liczbamożliwych do otrzymania wypłat jest pomniejszana o świadczenia pobrane na podstawiepoprzednich rozporządzeń „tarczowych” (z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek opostojowe można złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%