Zamknij

Wybieramy najlepszą kamerę sportową - czym się kierować przy zakupie?

10:17, 22.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:17, 22.08.2022

W naszym kraju nie brakuje osób, które wspinają się po górach, pływają kajakami, jeżdżą na rowerze, skaczą ze spadochronem, szusują na nartach czy biegają w plenerze. Jeśli uprawiamy jakąkolwiek z wymienionych aktywności fizycznych, to powinniśmy koniecznie pomyśleć o zakupie profesjonalnej kamery sportowej. Pozwala ona bowiem na uwiecznianie zmagań i doznań w formie nagrań wideo.

Podstawowe parametry użytkowe 

Kamera sportowa musi być przede wszystkim wystarczająco mała i jednocześnie lekka, tak aby można ją było bez problemu spakować do bagażu podręcznego oraz z łatwością przenosić z miejsca na miejsce. Kompaktowy rozmiar sprzyja ponadto mocowaniu do kasku lub dowolnego pojazdu (roweru, samochodu osobowego, quadu, deski surfingowej itp.). Pożądana jest również obudowa stworzona z materiałów odpornych na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, takich jak choćby aluminium, włókno węglowe czy wysokogatunkowe tworzywo syntetyczne. W przypadku uprawiania ekstremalnego sportu terenowego niezwykle przydatne udogodnienie to wodoszczelność potwierdzona certyfikatem IP. Dzięki niej kamera wykazuje niepodatność na szkodliwe oddziaływanie wilgoci pochodzącej z opadów atmosferycznych, a dodatkowo umożliwia swobodne nurkowanie do głębokości nawet 30 metrów.

Ranking najlepszych kamer sportowych znajdziesz na stronie: https://testoria.pl/rankingi/rankingi-hobby/top-najlepszych-kamer-sportowych-ranking/

Jakość obrazu odgrywa kluczową rolę

Wybierając dla siebie kamerę sportową, trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę na oferowane przez nią parametry dotyczące rejestrowania materiałów filmowych. Priorytet stanowi szerokokątny obiektyw o rozdzielczości co najmniej Full HD, a najlepiej 4K (UltraHD). Wynika to z faktu, że z jednej strony gwarantuje uzyskiwanie maksymalnej ilości detali, z drugiej zaś sprzyja uwiecznianiu dynamicznych scen. Nie obejdzie się też bez stabilizacji obrazu, która bardzo skutecznie eliminuje wszelkie zakłócenia i drgania powstające w wyniku wykonywania szybkich, nagłych ruchów. Przy okazji pamiętajmy o tym, aby liczba klatek na sekundę wynosiła 30 lub 60. W ogromnej mierze zależy od tego płynność obrazu. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o praktycznej funkcji timelapse przeznaczonej do tworzenia oryginalnych filmów poklatkowych i funkcji slow motion pozwalającej na kreowanie nagrań w zwolnionym tempie.

Pozostałe istotne wymagania 

W trakcie kupowania kamery sportowej warto z pewnością sprawdzić, czy dany model posiada slot na zewnętrzną kartę pamięci, moduł Bluetooth służący do zdalnej komunikacji z innymi urządzeniami mobilnymi (ewentualnie Wi-Fi), moduł GPS dedykowany do śledzenia i zapisywania szczegółów trasy (np. aktualnej lokalizacji, prędkości poruszania) oraz dobrej klasy mikrofon z opcją redukcji szumów. Poza tym zaleca się rzucenie okiem na akcesoria dołączone do zestawu. Do użytecznych elementów zaliczamy zwłaszcza teleskopowy kijek selfie (niezbędny przy nagrywaniu z ręki i ze sporej odległości), etui ochronne na obudowę, pilot do bezprzewodowego sterowania sprzętem, opaskę do montowania kamerki na głowie, zaczepy na kask, szelki ułatwiające mocowanie na klatce piersiowej i dodatkowy akumulator zasilający.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%