Święta tuż-tuż – rozpoczął się zakupowy szał. W dobie Internetu coraz więcej osób zamawia prezenty do domu. Jak to robić, by być bezpiecznym?
Jako że pora już myśleć o prezentach pod choinkę, każdy, kto chce obdarować swoich bliskich, zaczyna szukać okazji, a sklepy internetowe pękają w szwach od klientów. Po co przepychać się i stać w kolejkach, skoro można kupować online? W sezonie przedświątecznym trzeba jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa w sieci.
Przedstawiamy kilka wskazówek na temat tego, jak mądrze kupować prezenty i nie dać się oszustom, hakerom i innym osobom czyhającym na okazję.
Kupuj tylko na godnych zaufania platformach internetowych
Jeśli – tak jak większość innych zakupowiczów – zamierzasz kupować prezenty przez Internet, pamiętaj o tym, by korzystać wyłącznie z renomowanych i godnych zaufania platform zakupowych i sklepów online. Sieć jest pełna różnych stron oferujących produkty – nawet niewielkie lokalne sklepy często mają witryny, na których można składać zamówienia i korzystać ze sprzedaży wysyłkowej na terenie całej Polski.
Uważaj jednak na podrobione witryny, które tylko udają, że można na nich coś kupić. Zwracaj uwagę na:
Załóżmy, że jesteś akurat w kawiarni i korzystasz z jej Internetu na smartfonie, gdy zauważasz w sieci reklamę produktu, który byłby świetnym prezentem. Chcesz go zamówić – najlepiej natychmiast, bo święta za pasem, kurierzy są obłożeni pracą, a dostawy mogą się opóźniać. Co zrobić w tej sytuacji?
Przede wszystkim zrezygnuj z kupowania czegokolwiek, będąc połączonym z publicznym hotspotem. Sieci Wi-Fi dostępne w restauracjach, marketach czy na lotniskach nie zawsze są odpowiednio dobrze zabezpieczone i nigdy nie wiesz, kto poza Tobą również z nich korzysta. Może się okazać, że sieci podsłuchuje akurat haker polujący na cudze dane – nie jest to wbrew pozorom takie trudne dla kogoś, kto ma nieco wiedzy informatycznej. Jeśli w takiej sytuacji zalogujesz się do swojego banku czy podasz dane karty płatniczej na stronie sklepu, ktoś może przechwycić Twoje poufne informacje.
Jak się zabezpieczyć? Najlepiej w ogóle nie łączyć się z publicznymi sieciami, lecz korzystać z transferu mobilnego. Co jednak, jeśli, przykładowo, wyczerpie się limit? Polecamy wykorzystanie usługi VPN, która szyfruje dane. Serwery VPN polskie i zagraniczne działają jako pośrednicy podczas łączenia się z siecią, zabezpieczając informacje przed wścibskimi hakerami.
Wiele osób kupuje prezenty na platformach zrzeszających różnych sprzedawców, na przykład Vinted lub Allegro. To dobre, sprawdzone strony, na których można znaleźć wiele unikalnych produktów, a także piękne wyroby rękodzielnicze idealne pod choinkę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że platformy te same realizują płatności.
Niektórzy oszuści wystawiają produkty za pośrednictwem platform sprzedażowych, po czym proszą zainteresowane nimi osoby o przesłanie przelewu, obiecując wysyłkę zaraz po zaksięgowaniu wpłaty. Zgodzenie się na taką praktykę jest jednak ryzykowne – oznacza bowiem wysłanie pieniędzy w ciemno bez gwarancji otrzymania przedmiotu, a portal sprzedażowy w takiej sytuacji nie może objąć kupującego ochroną, bo transakcja nie została zrealizowana za jego pośrednictwem.
Jak jeszcze działają przestępcy? Niektórzy wysyłają kupującym linki do płatności w wiadomościach prywatnych. Odnośniki te kierują do stron, które wyglądają bardzo podobnie do prawdziwych bramek płatniczych, ale nimi nie są. Takie witryny mogą służyć na przykład do kradzieży danych kart płatniczych.
Jak zatem nie zostać oszukanym? Trzeba pamiętać, że żadna uczciwa platforma sprzedażowa nie realizuje transakcji poprzez wiadomości prywatne. Te służą jedynie do dopytywania o szczegóły dotyczące sprzedawanych produktów.