Zamknij

To musisz wiedzieć, gdy planujesz wnioskować o swój pierwszy kredyt

11.14, 08.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11.14, 08.12.2022
freepik.com

Potrzeba zaciągnięcia kredytu może zrodzić się niespodziewanie lub być dobrze przemyślanym planem, np. w przypadku kredytu hipotecznego. Czasem jednak gotówka potrzebna jest także na remont, zakup samochodu lub sprzętu AGD. Niezależnie od tego, o jakim typ zobowiązania zamierzasz wnioskować, dowiedz się, jakie warunki i parametry mają znaczenie dla twojego komfortu i poczucia bezpieczeństwa finansowego.

Pierwszy kredyt to prawdziwy tor przeszkód

Choć tego typu produkty bankowe są szeroko reklamowane, a same instytucje zachęcają do podpisania umowy kredytowej, cała procedura kredytowa przebiega niekoniecznie tak kolorowo, jak na plakacie czy w telewizji. Jeśli po raz pierwszy ubiegasz się o kredyt gotówkowy, tym bardziej musisz sprostać kilku warunkom stawianym przez wybrany bank.

Mogą się one różnić między poszczególnymi placówkami, dlatego najpierw dokładnie porównaj podstawowe dane ofert, np. w porównywarce internetowej na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/. Dla banku liczy się przede wszystkim twoja zdolność kredytowa, czyli wypłacalność.

Jak zbudować wiarygodność w oczach banku?

Nic dziwnego, że bank potrzebuje szczegółowych informacji na temat twojej sytuacji finansowej. Musi mieć pewność, że będziesz w stanie regularnie spłacać wyznaczone w umowie raty. Przy pierwszym kredycie klienta ciężko jest ocenić te parametr, dlatego banki niechętnie umożliwiają wówczas wysokie zobowiązania.

Aby zacząć tworzyć swoją pozytywną historię kredytową, warto najpierw zdecydować się np. na zakup sprzętu domowego w systemie ratalnym lub mały kredyt gotówkowy. W przyszłości dane o sukcesywnym spłacaniu takiego zadłużenia mogą pomóc ci otrzymać duży kredyt hipoteczny. W sektorze bankowym dostępnych jest mnóstwo produktów dostosowanych do potrzeb klientów i ich oczekiwań. Zestawienia propozycji największych banków w Polsce na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/ pomogą ci wybrać tę, dzięki której spełnisz marzenia i staniesz się wiarygodnym kredytobiorcą.

Co brać pod uwagę przy wyborze kredytu?

Każdy pożyczkobiorca czy kredytobiorca powinien bardzo uważnie przeczytać umowę o zadłużenie przed jej podpisaniem. Taka skrupulatność pozwoli uniknąć później przykrych niespodzianek, jeśli chodzi o warunki kredytu. Zwróć przede wszystkim uwagę m.in. na:

●   całkowitą kwotę do spłaty (czy zgadza się z ustaleniami z bankiem);

●   liczbę i wysokość rat;

●   harmonogram ich spłaty (oceń, czy ustalone terminy płatności są możliwe do realizacji);

●   wysokość oprocentowania (choć ten parametr jest zmienny również w trakcie trwania umowy, obowiązują limity, których odsetki pobierane przez bank nie mogą przekroczyć).

Pamiętaj, że niezależnie od wybranego banku będziesz musiał przejść złożoną ścieżkę formalną, a więc dostarczyć instytucji dokumenty istotne dla weryfikacji twojej wiarygodności. To m.in. wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich kilku miesięcy czy zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Dobrze się na to wcześniej przygotować.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%