Zamknij

Samochód służbowy. Do jakich celów może służyć?

art. sponsorowany + 13:05, 06.06.2023 Aktualizacja: 13:05, 06.06.2023

Przeglądając oferty pracy, nietrudno zauważyć, że dodatki dla pracowników stanowią jeden z najlepszych sposobów na zachęcenie kandydatów do aplikowania na dane stanowisko. Przedsiębiorcy chętnie szczycą się możliwością zapewnienia zatrudnionym prywatnej opieki zdrowotnej, dodatków do pensji czy służbowego samochodu. Ten ostatni przykład budzi jednak pewne kontrowersje, związane z… prywatnym użytkowaniem. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? 

Czym jest samochód służbowy? 

Samochód służbowy to pojazd, który ma służyć pracownikowi do celów zawodowych. Najczęściej więc stanowi on nic innego, jak narzędzie niezbędne do codziennej pracy. W takiej sytuacji samochód jest integralną częścią stanowiska, jakie obejmuje dany pracownik. Na jazdę służbowym pojazdem mogą zatem liczyć osoby, które interesują oferty pracy z zakresu handlu (np. przedstawiciele handlowi) czy dowozu jedzenia. Samochody służbowe to także nieodłączny element wyposażenia firm usługowych. 

Niemniej jednak nie zawsze samochód służbowy stanowi część oferty pracy. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się bowiem zapewnić taki pojazd kadrze zarządzającej w firmie. Dzięki temu wysoko postawiony pracownik znacznie oszczędza na wydatkach związanych z użytkowaniem auta, a tym samym robi dobrą reklamę miejscu, w którym pracuje. 

Komu należy się samochód służbowy? 

Co do reguły, zapewnienie służbowego samochodu leży wyłącznie w gestii pracodawcy. Mimo to jednak są zawody, które nie mogą sprawnie funkcjonować bez samochodu. Należą do nich przede wszystkim wcześniej wspomniani przedstawiciele handlowi, których głównym zadaniem jest docieranie do klientów. Na podobnych zasadach działają dostawcy jedzenia oraz fachowcy z konkretnych dziedzin (np. geodeci czy hydraulicy). W ich przypadku występuje także konieczność przewożenia niezbędnego sprzętu z siedziby firmy do klienta i z powrotem. 

W końcu samochód służbowy należy się także kadrze kierowniczej. W takiej sytuacji mamy jednak do czynienia z dodatkiem do stanowiska. Zazwyczaj samochody służbowe stanowiące część oferty pracy dla niższych szczeblem pracowników znacznie różnią się rangą od tych, oferowanych dyrektorom czy zarządcom. 

Czy samochód służbowy może służyć do celów prywatnych? 

Niezależnie od sytuacji, nasuwa się jednak pytanie, czy samochód służbowy może być wykorzystywany do celów prywatnych. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Jest to możliwe zawsze wtedy, kiedy zezwoli na to pracodawca. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%