Zamknij

Okres wypowiedzenia, a praca w innym miejscu - jak to wygląda prawnie?

Artykuł sponsorowany + 00:00, 30.04.2025
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Znalazłeś nową pracę, ale wciąż jesteś zobowiązany do pracy w innym miejscu, gdyż obowiązuje Cię okres wypowiedzenia? Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, sprawdź, jak tak sytuacja wygląda od strony prawnej. Teoretycznie można świadczyć pracę jednocześnie dla dwóch pracodawców, o ile będziesz w stanie pogodzić czasowo oba zobowiązania. Jeśli jednak zaczniesz wykonywać obowiązki w nowej pracy kosztem dotychczasowego miejsca zatrudnienia, musisz liczyć się z konsekwencjami.

  • Czas trwania okresu wypowiedzenia różni się w zależności od długości okresu zatrudnienia - warto mieć to na uwadze, jeśli zamierzasz jednocześnie rozpocząć pracę w innym miejscu.
  • Przepisy nie zakazują pracy w dwóch firmach jednocześnie, o ile nie zaniedbujesz swoich obowiązków na rzecz jednego z pracodawców.
  • Okres wypowiedzenia można skrócić, jeśli dotychczasowy szef wyrazi na to zgodę.

Przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia - co musisz wiedzieć?

Okres wypowiedzenia to stan przejściowy, w którym pracownik po złożeniu rezygnacji z pracy wciąż pozostaje w stosunku zależności wobec przełożonego. Nawet gdy znalazł już zatrudnienie w innej firmie, jest zobowiązany do wykonywania poleceń dotychczasowego pracodawcy. Zgodnie z przepisami czas trwania okresu wypowiedzenia nie może ulec wydłużeniu, ale za zgodą obu stron można go skrócić. Co więcej, dotyczy on tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. A zatem, ile dokładnie wynosi? Jego długość jest uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W przypadku świadczenia pracy przez mniej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Z kolei pracownicy zatrudnieni powyżej 6 miesięcy (ale na okres krótszy niż 3 lata) muszą liczyć się z miesięcznym okresem wypowiedzenia. W przypadku osób świadczących pracę przez co najmniej 3 lata, okres wypowiedzenia wydłuża się aż do 3 miesięcy.

Zależy Ci na zdobyciu nowej posady? Sprawdź aktualne oferty pracy i przekonaj się, na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie!

Czy okres wypowiedzenia można skrócić?

Wielu pracowników w okresie wypowiedzenia ma już nową pracę, dlatego świadczenie obowiązków dla dotychczasowego szefa jest dla nich problemem. Pracodawcy zazwyczaj zdają sobie sprawę z ich sytuacji i najczęściej sami wychodzą z inicjatywą skrócenia okresu wypowiedzenia. Co jednak mówią na ten temat przepisy? Za porozumieniem obu stron pracownik może zostać zwolniony z dotychczasowych obowiązków. Należy jednak zaznaczyć, że ustne ustalenia nie są w żaden sposób wiążące. Szef w każdej chwili może zmienić zdanie i obciążyć pracownika za niewywiązywanie się z obowiązków. Najlepiej zatem podpisać wiążące porozumienie, które będzie dowodem na oficjalne zwolnienie z dotychczasowych zależności. Warto też podkreślić, że wielu pracodawców w okresie wypowiedzenia wysyła pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy.

Szukasz pracy w Barlinku? Zapoznaj się z najnowszymi ogłoszeniami i aplikuj na wymarzone stanowisko!

Czy można pracować w innym miejscu podczas okresu wypowiedzenia?

W świetle aktualnych przepisów pracownik ma prawo wykonywać obowiązki zawodowe dla kilku pracodawców jednocześnie. Co więcej, o ile z daną firmą nie łączy go umowa o zakazie konkurencji, nie musi informować szefa o swoich zobowiązaniach wobec kolejnych przedsiębiorstw. W rzeczywistości pracę w innym miejscu podczas okresu wypowiedzenia można porównać do zatrudnienia w kilku firmach jednocześnie. Należy jednak pamiętać, aby rzetelnie świadczyć usługi dla każdego pracodawcy. Jeśli przestaniesz wywiązywać się ze swoich obowiązków w firmie, z którą łączy Cię okres wypowiedzenia, a jednocześnie będziesz angażował się w projekty dla nowego pracodawcy, musisz liczyć się z konsekwencjami. W takiej sytuacji możesz otrzymać zwolnienie dyscyplinarne od swojego dotychczasowego przełożonego.

Chcesz zdobyć pracę w IT w Białymstoku? Poznaj aktualne oferty i sprawdź, którzy specjaliści IT mają największe szanse na szybkie zdobycie zatrudnienia!

Podsumowanie

Podczas okresu wypowiedzenia wciąż musisz świadczyć obowiązki zawodowe na rzecz dotychczasowego pracodawcy. Możesz jednak zacząć pracę w innej firmie, o ile znajdziesz czas na nowe zobowiązania. Jeśli Twój dotychczasowy pracodawca pozwoli Ci nie przychodzić do pracy, pamiętaj, aby podpisać z nim stosowne porozumienie.

 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%