Zamknij

Wystawa malarstwa Urszuli Pietras "Na skrzydłach motyla"

06:05, 14.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

13 maja w radzyńskiej galerii "Oranżeria" w Radzyńskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wykonanych pastelem obrazów Urszuli Pietras zatytułowany "Na skrzydłach motyla".

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali wraz z artystką dyrektor ROK, Robert Mazurek, oraz Arkadiusz Kulpa - dyrektor galerii.

Następnie głos zabrała artystka przedstawiając krótko technikę pasteli, którą wykonuje swoje prace. Jest to sposób malowania nie pędzlem, ale farbami uformowanymi w kolorowe sztyfty, swoiste "kredki". Pastel swoją delikatność zawdzięcza procesowi produkcji. W jego budowie większość stanowi pigment, co powoduje że jest trwały i nie ciemnieje jak obrazy wykonane farbami olejnymi. Protoplastą pastelowej techniki jest Leonardo da Vinci. W wieku XVIII pastel stał się bardzo popularny, zwłaszcza na dworach, gdzie wykonywano nim portrety głównie kobiet i dla kobiet. W Polsce korzystali z niej tacy znakomici malarze jak Teodor Axentowicz, Olga Boznańska, Stanisław Wyspiański czy Leon Wyczółkowski. Malowanie pastelem wymaga specjalnego podłoża, a wykonane już obrazy w trakcie prezentacji przykrycia szybą.

Urszula Pietras mówiła też o swoich obrazach. Tematyka w większości jest przyrodnicza. Malowane są rośliny, zwłaszcza osty i dmuchawce, kwiaty  pejzaże, motyle. Te zwierzęta były motywem przewodnim, gdyż, jak wyjaśniła artystka: "Przy pomocy motyli staram się oddać różne rzeczy, nawet bardzo smutne, nawet te obrazy wojenne mają motyle. Motyl jest symbolem czegoś bardzo efemerycznego, ulotnego, nietrwałości życia i piękna, łatwo zniszczyć, łatwo jest uszkodzić jego skrzydełka". Istotną rzeczą we wszystkich obrazach według autorki jak sama podkreśliła jest też jest światło, które podkreśla rzeczy, które mają być wyróżnione. Poza obrazami ukazującymi przyrodę był też jeden obraz nawiązujący, choć symbolicznie, do trwającej wojny, przedstawiający zagubionego chłopca z misiem w podziemiu i chroniące się tam motyle.

Na otwarcie wystawy przyszło dużo osób. Były wśród nich dwie przyjaciółki Urszuli Pietras z czasów studiów. Jedna z nich na zakończenie otwarcia zabrała głos i odczytała wiersz napisany specjalnie z okazji wernisażu.

Urszula Pietras urodziła się w 1954 roku w Czemiernikach. Ukończyła polonistykę na lubelskim UMCS w Lublinie. Jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Jej wielką pasją jest malarstwo. Jej ulubioną techniką jest pastel suchy, ale malowała też olejem, piórkiem, węglem, kolażem roślinnym. Inspiruje się impresjonizmem i współczesnym realizmem magicznym. Swoje prace prezentowała już na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zdobywała już nagrody i wyróżnienia, m. in. dwukrotne wyróżnienie w Międzynarodowej Grupie Pastelistów Monet Cafe Pastelist Art oraz III Nagrodę w XV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie w 2020 r. Poza obrazami wykonywała też ilustracje do tomików poetyckich Hanny Guz, Marii Grzyb i Elżbiety Mierzyńskiej oraz projekt okładki płyty Andrzeja i Elżbiety Mierzyńskich "Odrastam stale z kawałka siebie".

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%