Zamknij

Narodowe Czytanie 2022 w gminie Ulan-Majorat

19.00, 13.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Narodowe Czytanie 2022 w gminie Ulan-Majorat odbyło się w ogrodzie państwa Adamczyków w Sobolach.

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza czytane w tym roku znalazły romantyczną scenografię natury, zaś czytający i słuchacze mogli doświadczyć gościnności gospodarzy tego niezwykłego miejsca.

Organizatorem akcji była Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie, przy współpracy Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie.

W wydarzeniu wzięli udział wójt gminy Ulan-Majorat - pan Jarosław Koczkodaj, dyrektor GZEAS - pani Bożena Krawczyk, pani Magdalena Domańska i pracownicy kierowanej przez nią placówki, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, rodzice i czytająca młodzież, recytatorzy z Teatru "Straszydełka" i Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Halina Grochoła odczytała list prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników akcji Narodowego Czytania.

Wójt Jarosław Koczkodaj dokonał jego oficjalnego otwarcia słowami: "Wydane 200 lat temu "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zostały napisane w trudnych rozbiorowych czasach. Wtedy tak samo jak dzisiaj wielka literatura integruje i łączy pokolenia".

Czytanie poszczególnych ballad odbyło się w siedmiu charakterystycznych miejscach ogrodu. Nie korzystano z mikrofonów. Do kolejnych miejsc przechodzono za "Przewodnikiem z walizką" i "hałaśnikami" z instrumentami perkusyjnymi. W czasie wędrówki zebrani skandowali krótkie cytaty charakterystyczne dla każdej ballady.

W programie Narodowego Czytania znalazły się ballady: "Powrót taty"; "Świteź"; "Świtezianka"; "Rybka"; "Romantyczność"; "Pani Twardowska". Ostatni z wymienionych utworów odczytany został przez wójta Jarosława Koczkodaja.

W ruinach zamku balladę "Lilie" odczytali Jarosław Koczkodaj, Bożena Krawczyk, Magdalena Domańska, Zygmunt Adamczyk, Sławomir Żyłka oraz recytatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie i Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Pani dyrektor Jolanta Palica podziękowała osobom czytającym za zaangażowanie i możliwość przeżycia wyjątkowych emocji. Osoby, które przyniosły swoje egzemplarze "Ballad i romansów" miały okazję przystawić na nich pamiątkową pieczęć.

Uczestnikom wręczono pamiątkowe podziękowania a szkolne biblioteki otrzymały najnowsze wydanie "Ballad i romansów".

Sobotnie popołudnie z literaturą romantyczną zakończyło się ogniskiem i rekreacyjnym spacerem po ogrodzie.

Gospodarz imprezy, Zygmunt Adamczyk tak ją podsumował: "Dziękuję wam za odczytanie utworów literatury romantycznej. Te słowa na zawsze pozostaną w koronach drzew i w każdym zakątku naszego ogrodu."

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%