Zamknij

Noc Bibliotek w MBP w Radzyniu

06.01, 02.10.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

1 października w ramach Nocy Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim odbyły się spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem i koncert jazzowy Joanny Bejm & The Spell.

W pierwszej części wszystkich przybyłych powitała dyrektor Biblioteki - Grażyna Kratiuk - a następnie głos zabrała Ewa Soczyńska, która poprowadziła spotkanie z Maxem Czornyjem.

W trakcie rozmowy autor bestsellerów w odpowiedzi na pytania prowadzącej opowiedział o swojej rutynie pracy, podczas której działa według określonego planu pracy, który tworzy, aby w ciągu dnia napisać określoną liczbę znaków. Inaczej sprawa ma się podczas pisania książek z serii "Na Faktach" o prawdziwych seryjnych mordercach, podczas tworzenia których potrzebne jest zbadanie faktów, trzymanie się ich oraz przedstawienie ich tak, aby czytelnik wniknął mógł wniknąć w umysł mordercy. Najtrudniejszym w odzwierciedleniu tych postaci jest ich język. Autor przytoczył przykład Edmunda Kolanowskiego, o którym planował napisał powieść, bazując na jego wypowiedziach z notatek policyjnych, jednak nie udało się to, ponieważ byłoby męczące zarówno dla niego do pisania jak i dla czytelnika.

W odpowiedzi pytanie o cel opisywania brutalnych i dosadnych morderstw odpowiedział, że podczas pisania jest pierwszym czytelnikiem i lubi świat, który tworzy, a zwłaszcza emocje, jakie wzbudzają te opisy wśród czytelników. Swoje książki tworzy, bazując na scenach, które widzi w swojej wyobraźni jak film a następnie przelewa to na papier aby czytelnik mógł "odtworzyć to w swojej głowie" podczas czytania. Autor podczas pisania książek stara się nie przemycać swoich poglądów w książkach. Jego bohaterowie jednak czasem kierują się w swoją stronę, ponieważ Max Czornyj nie tworzy planu książki a zakończenia powstają pod wpływem chwili i mają zaskakiwać autora oraz sprawiać, że sam będzie się dobrze bawił.

Wśród pisarzy i dzieł, które inspirują autora bestsellerów, na pierwszym miejscu wymienił dzienniki oraz literaturę gotycką z przełomu XIX i XX wieku. Zaznaczył, że nie ogranicza się tylko do kilku gatunków. Wśród polecanych autorów wymienieni zostali: Lew Tołstoj i jego "Anna Karenina", Jan Potocki i jego "Rękopis znaleziony w Sarossie", Matthew Gregory Lewis i "Mnich", Edgar Allan Poe, Howard Philips Lovecraft czy Stefan Grabiński.

Po krótkiej przerwie kawowej drugą i zarazem ostatnią część wydarzenia uświetnił koncert jazzowy Joanny Bejm & The Spell.

Wokalistka wraz z zespołem wykonali w akustycznej wersji covery znanych utworów powstałych w XX wieku. W murach biblioteki w specjalnych aranżacjach wybrzmiały hity między innymi takich gwiazd jak: Abba, Ewa Bem, Van Morrison, Stevie Wonder, John Lennon, Hanna Banaszak, Maryla Rodowicz czy bisowy utwór Magdaleny Czapińskiej i Seweryna Krajewskiego "Co to jest czułość".

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%