Zamknij

Szereg wystaw radzyńskich artystów w pałacu Potockich

06:00, 19.03.2024 .
Skomentuj

Dla uczczenia zakończenia remontu pałacu Potockich w jego wnętrzach 17 marca urządzono serię wystaw prac radzyńskich artystów z różnych dziedzin.

Całe piętro głównego korpusu pałacu Potockich w Radzyniu zostało zajęte przez wystawy. Pierwszą z nich była zbiorowa wystawa 27 członków działającego w Radzyniu od 2002 roku Radzyńskiego Klubu Fotograficznego "Klatka": Małgorzaty Bilskiej, Agnieszki Borysiuk, Magdaleny Dworniak, Sylwii Filipak, Marcina Gregorczuka, Dariusza Hankiewicza, Grażyny Hankiewicz, Anny Hrebenik, Szymona Jedynaka, Jagody Kiewel, Doroty Kotowskiej, Agnieszki Król, Dominika Kulpy, Tomasza Młynarczyka, Hanny Nurzyńskiej, Jakuba Palinowskiego, Kamila Paszkowskiego, Małgorzaty Pawlik-Polańskiej, Anny Pogorzelskiej-Zdunek, Zbigniewa Samólnika, Michała Sierpnia, Radosława Szelecha, Andrzeja Tetlaka, Karoliny Wans, Janusza Zabielskiego i Marka Zubika.

Obok wspomnianej wyżej "właściwej" wystawy członków "Klatki" zatytułowanej "W polu widzenia" w innym pomieszczeniu (tym sąsiadującym z pałacową kaplicą) była jeszcze druga wystawa tych członków "Klatki", którzy uczestniczyli w zajęciach fotograficznych prowadzonych przez Tomasza Młynarczyka – Agnieszki Borysiuk, Magdaleny Dworniak, Gabriela Filipiaka, Sylwii Filipiak, Anny Hrebenik, Jagody Kiewel, Doroty Kotowskiej, Hanny Nurzyńskiej, Jakuba Palinowskiego, Anny Pogorzelskiej-Zdunek i Karoliny Wons. Na tej drugiej wystawie, zatytułowanej "ROK z fotografią" zaprezentowano zdjęcia wykonane podczas zajęć eksperymentalnych przy pomocy nietypowych technik fotograficznych takich jak fotografia otworkowa, luksografia czy t. zw. "malowanie światłem".

Podczas niedzielnego wieczoru zobaczyć można było także dwie wystawy małżeństwa malarzy – Marka i Zofii Leszczyńskich.

Marek Leszczyński jest malarzem, pedagogiem, regionalistą, inicjatorem Plenerów Rodzinnych, od lat związanym z Radzyniem Podlaskim. Urodził się w 1948 r. w Międzyrzecu Podlaskim. W 1967 r. ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie, zaś w 1976 r. uzyskał dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego obrazy są w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych. Jak sam wyjawił podczas otwarcia wystawy, chętnie inspiruje się sztuką naiwną. Tematyka jego obrazów jest różna, jednak podczas wystawy 17 III dominowała tematyka religijna.

Zofia Leszczyńska urodziła się w 1949 r. w Woli Chomejowej. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim. Studiowała wychowanie plastyczne w Studium Nauczycielskim w Radomiu oraz wychowanie techniczne na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ma na swoim koncie wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw. W 2018 r. zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie, zaś w roku 2020 – nagrodę specjalną na tym samym konkursie. Zajmuje się malowaniem na jedwabiu. Na wystawie można było obejrzeć jej obrazy przedstawiające ptaki.

Oficjalne otwarcie wystawy obrazów Marka Leszczyńskiego zostało połączone z oficjalnym otwarciem wystawy rzeźb Mariana Korczyka. Urodził się w 1953 r. w Branicy Radzyńskiej. W 1973 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Zajmuje się rzeźbą sakralną, a także projektowaniem i realizacją wnętrz kościołów. Obok rzeźb o tematyce sakralnej tworzy też rzeźby ukazujące postacie ludzkie, zwłaszcza kobiece, a także rzeźby o kształtach abstrakcyjnych, takie jak rzeźby z serii "Kamienna konstelacja". Rzeźbi w drewnie, głównie lipowym. Jest znany z ołtarza papieskiego w Drohiczynie przygotowanego na pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1999 roku. Marian Korczyk wykonał też krucyfiks wiszący nad ołtarzem, ramę obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i tron biskupi w katedrze w Siedlcach, elementy wystroju wnętrza katedry w Drohiczynie, ołtarze, chrzcielnice i prospekt organowy w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim. Ponadto zaprojektował ołtarze i konfesjonał oraz wykonał elementy snycerskie w odbudowanym po pożarze kościele w Bezwoli. Jego rzeźby można zobaczyć w kościołach w Białej Podlaskiej, Kodniu, Lubartowie i innych miejscowościach. Jedna z jego rzeźb trafiła nawet do XI-wiecznego kościoła w Inowrocławiu.

Kolejną wystawą otwartą 17 marca w pałacu była wystawa "Kobiecość II". Była to wystawa fotografii Jarosława Matuszewskiego oraz obrazów Arkadiusza Kulpy. Jak wskazuje sama nazwa, motywem przewodnim były kobiety.

Arkadiusz Kulpa urodził się w 1976 r. w Radzyniu. W 2004 r. skończył prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki. Od dwudziestu lat maluje i rysuje. Od 2011 r. pracuje w Radzyńskim Ośrodku Kultury, w którym od 2015 r. jest dyrektorem galerii „Oranżeria”. Zorganizował ponad 100 wystaw. Także wystawy z 17 marca prezentowane w pałacu zostały, jak podkreślił dyrektor ROK, Robert Mazurek, przygotowane przez Arkadiusza Kulpę, który osobiście dobierał dzieła i skręcał ramy. Sam Arkadiusz Kulpa miał 12 wystaw swoich prac. Były one prezentowane w wielu miastach w Polsce i poza jej granicami.

Jarosław Matuszewski jest pracownikiem Starostwa Powiatowego i pasjonatem fotografii. Artystyczne zdjęcia wykonuje już od lat 80. XX wieku. Jest sympatykiem RKF "Klatka", uczestnikiem Wielkiego Radzyńskiego Fotografowania. Do zdjęć z wystawy pozowały mu 3 modelki, m. in. jego córka.

Ostatnią otwartą wystawą była wystawa karykatur podróżników wykonanych przez Przemysława Tytusa Krupskiego z okazji Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami. Na wystawie można było zobaczyć wykonane w humorystyczny sposób podobizny m.in. Elżbiety Dzikowskiej, Wojciecha Cejrowskiego, Roberta Makłowicza, Piotra Pustelnika, Aleksandra Doby i innych podróżników goszczących w ramach cyklu w Radzyniu.

Przemysław Tytus Krupski urodził się w 1975 roku w Radzyniu. Zajmuje się ilustracją prasową i książkową, karykaturą, grafiką użytkową, składem. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Poza wymienionymi wystawami była jeszcze jedna wystawa – wystawa zdjęć wykonanych przez dyrektora ROK, Roberta Mazurka, przedstawiających pałac Potockich w trakcie remontu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%