Zamknij

Umowa kupna sprzedaży

07:53, 17.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:54, 17.04.2024
pixabay pixabay

Umowa kupna sprzedaży to ważny dokument, który ma za zadanie wskazywać na sprzedaż rzeczy prywatnych. Ta kwestia została uwarunkowana w Kodeksie cywilnym, gdzie znajdziemy informacje o obowiązkach stron umowy, czy też istotnych elementach dokumentu. Co jeszcze trzeba wiedzieć o umowie kupna sprzedaży? Jakie elementy należy tutaj zawrzeć?

Umowa kupna sprzedaży

Warto zauważyć, ze umowa kupna sprzedaży to umowa zawarta pomiędzy sprzedającym a kupującym. To najpowszechniej stosowane rozwiązanie, określone w przepisach prawnych. Na podstawie dokumentu sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia własności rzeczy na kupującego, natomiast nabywca ma obowiązek zapłaty należności oraz odebrania danej rzeczy! Najczęściej nie musimy martwić się szczególną formą takiej umowy, gdyż wystarczająca jest wersja pisemna. Pamiętajmy o tym, że w drobnych sytuacjach, np. przy zakupach spożywczych, nie trzeba zawierać pisemnej umowy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Okazuje się, że najważniejsze elementy umowy sprzedaży to przede wszystkim przedmiot umowy i cena. Poza tym musimy mieć na uwadze następujące kwestie:

  • Data i miejsce zawarcia umowy
  • Strony umowy - trzeba je opisać, tak aby możliwa była identyfikacja
  • Przedmiot sprzedaży - koniecznością jest dokładne określenie i opisanie przedmiotu sprzedaży
  • Cena - powinna zostać wyrażona w jednostkach pieniężnych
  • Podpisy obu stron

Niekiedy sprzedawca dołącza instrukcję i udziela wyjaśnień odnośnie sposobu korzystania z danej rzeczy. Nie bez znaczenia jest też to, że w umowie kupna sprzedaży można zawrzeć zastrzeżenie o tym, że kupujący jest wyłącznym nabywcą rzeczy. To wskazuje, że sprzedawca nie może dostarczać rzeczy danego rodzaju innym osobom, dlatego kupujący jest jedynym odsprzedawcą zakupionej rzeczy na oznaczonym obszarze. 

Inne ważne kwestie

Pamiętajmy o tym, że umowa sprzedaży może także zawierać wszelkie inne elementy, jakie zostaną uznane za przydatne i słuszne podczas realizacji umowy i przy ewentualnych roszczeniach w przyszłości. Te informacje mogą dotyczyć głównie terminu odbioru rzeczy, zaliczek i zadatków, miejsca przekazania rzeczy, sposobu dostawy lub dodatkowych gwarancji. 

W jaki sposób można zaksięgować zakup na podstawie umowy sprzedaży w systemie w Firma? Faktem jest, że niekiedy przedsiębiorca dokonuje zakupu udokumentowanego za pomocą umowy kupna sprzedaży, a nie faktury. Jeżeli znajdują się tutaj najważniejsze dane, istnieje możliwość ujęcie umowy w koszcie podatkowym. Jak to zrobić? Aby zaksięgować umowę sprzedaży, należy przejść do: Wydatki - Księgowanie - Dodaj - Faktura bez VAT/Wydatek, gdzie wprowadzamy dane z umowy i wskazujemy rodzaj wydatku. Może to być zakup środków trwałych (gdy przedmiotem zakupu jest pojazd lub przedmiot ma wartość większą niż 10 tysięcy złotych), zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych (gdy jest to towar do dalszej sprzedaży lub materiał podstawowy), czy też inny wydatek dotyczący działalności gospodarczej (gdy jest to pozostały wydatek, o wartości mniejszej niż 10 tysięcy złotych). 

Przedsiębiorcy często zastanawiają się nad tym, czy sprzedaż w ramach działalności można udokumentować poprzez umowę kupna sprzedaży rzeczy. Okazuje się, że w takim przypadku przedsiębiorca powinien skorzystać z faktury (jeśli kupującym jest firma) lub z faktury bądź paragonu (zgodnie z przedmiotem sprzedaży, jeśli kupujący to osoba prywatna). Należy przestrzegać przepisów prawnych w tym zakresie, tak aby unikać nieprawidłowości w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dodatkowo nie zapominajmy o tym, że umowa kupna sprzedaży wymaga zapłaty PCC przez kupującego.

Podsumowując, warto zauważyć, że umowa kupna sprzedaży jest niezwykle cennym i pożądanym dokumentem w wielu sytuacjach. Trzeba tutaj zawrzeć różnorodne informacje, dzięki którym możliwe jest określenie przedmiotu sprzedaży, ostatecznej ceny, obu stron transakcji i innych ważnych aspektów. Na szczęście sporządzenie tego dokumentu nie powinno sprawiać większych trudności. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%