Zamknij

Uroczystości w lesie Baran

21:28, 13.06.2021 J.K Aktualizacja: 13:01, 25.06.2021
Skomentuj
reo

13 czerwca na uroczysku Baran odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające pomordowanych tam żołnierzy Armii Krajowej.

Jak co roku, organizacją wydarzenia zajął się Społeczny Komitet przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie, Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych, gminą Kąkolewnica i Urzędem Marszałkowskim. W tym roku do współpracy w organizacji uroczystości włączył się także powiat radzyński. Honorowym patronatem całą uroczystość objął prezydent Andrzej Duda, który zdecydował się także na przekazanie flagi Rzeczypospolitej Polski wraz z dedykacją na ręce wójta gminy Kąkolewnica - Anny Mróz. Współorganizatorem wydarzenia został także Totalizator Sportowy Lotto.

Uroczystość rozpoczęła się od upamiętnienia pułkownika Mariana Pawełczaka (pseudonim "Morwa"), który zmarł rano w dniu obchodów. Przewodnicząca Społecznego Komitetu, Anna Jeleszuk, rozpoczęła od przywitania zaproszonych gości oraz odśpiewania pieśni przewodniej tegorocznej uroczystości, na którą została wybrana „Pieśń konfederatów barskich” wykonana przez Bartosza Kurowskiego.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów była Msza Święta w intencji pomordowanych i pochowanych na uroczysku Baran, celebrowana przez ks. kanonika Janusza Sałaja. W homilii ks. Sałaj przypominał historię narodu Izraela oraz proroka Ezechiela, wskazał także analogie z jego życia do życia bohaterów pomordowanych na uroczysku Baran oraz ich zachowań i konsekwencji wyborów. Przestrzegał także: „ (...) naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtarzanie” oraz że „każdy człowiek może popełniać błędy, ale co innego jest popełnić błąd, a co innego trwać w tych błędach i dzisiaj, kiedy patrzymy na historię przedstawioną w czytaniach biblijnych, kiedy patrzymy na historię, którą w tej chwili wspominamy... Jakie wnioski się nasuwają? Co należałoby zrobić, żeby ta straszna tragedia więcej się nie powtórzyła? Po prostu nie popełniać tych samych błędów.

Następny w kolejności był ceremoniał wojskowy. Uroczyście odśpiewano hymn Polski przy asyście sztandaru wojskowego i żołnierzy kompanii honorowej, potem odczytano Apel Pamięci oraz uhonorowano zmarłych bohaterów salwą honorową. Następnie delegacje zaproszonych gości złożyły wieńce pod pomnikiem poległych przy asyście wojska.

Jednym z ostatnich punktów programu były wystąpienia gości, głos zabierali:

1) poseł Anna Dąbrowska-Banaszek, która odczytała list od wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina i dodała od siebie podziękowania dla organizatorów oraz uczestników,

2) senator Stanisław Gogacz, który odczytał list od Józefa Kasprzyka - szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych,

3) wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski,

4) Sebastian Trojak, który odczytał list od marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego skierowany do organizatorów oraz uczestników wydarzenia,

5) wicestarosta Michał Zając, który odczytał list skierowany do uczestników i organizatorów od wicepremiera Jacka Sasina, który nie mógł osobiście przybyć na obchody,

6) Tomasz Stańko, który odczytał list od ministra edukacji Przemysława Czarnka,

7) Waldemar Podsiadły, który reprezentował wojewodę Lecha Sprawkę,

8) przewodniczący Rady Gminy Kąkolewnica, Mariusz Majczyna, który odczytał list wystosowany przez Prokuratora Andrzeja Witkowskiego.

Wszystkie przemówienia i listy zawierały jeden główny wątek, jakim były pamięć o wydarzeniach i osobach pomordowanych oraz prośba o dalszą pamięć i kultywowanie tradycji obchodów. Podsumowania wypowiedzi i krótkiego przypomnienia wydarzeń z przeszłości dokonał Marcin Dybowski.

Ostatnia część uroczystości odbyła się na strzelnicy. Podczas niej można było posłuchać koncertu pieśni patriotycznych, obejrzeć występy taneczno-akrobatyczne czy skorzystać z możliwości pieczenia kiełbasek nad ogniskiem przygotowanym przez organizatorów.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%