Zamknij
REKLAMA

Uczniowie ZSP odnowili poloneza z 1986 roku

06:15, 20.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Uczniowie klas samochodowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, zafascynowani polską motoryzacją, podjęli się odrestaurowania zabytkowego samochodu marki Polonez z 1986 roku.

Odnawianie pojazdu odbywało się na warsztatach szkolnych w czasie zajęć praktycznych oraz na zajęciach dodatkowych. Klasyk lat osiemdziesiątych przeszedł pełną renowację. Uczniowie odtworzyli i zakonserwowali wnętrze samochodu, jego zabudowę, mechanikę oraz lakier. Wszystkie części i podzespoły są oryginalne. Pojazd jest sprawny, nadający się do jazdy. Inicjatorami projektu byli nauczyciele przedmiotów samochodowych: Stanisław Kania i Wojciech Mackiewicz. Proces renowacji oraz efekt można obejrzeć w poniższej galerii zdjęć oraz w dzień otwarty szkoły 31.05.2022.

Samochód FSO Polonez produkowany był seryjnie w Żerańskiej Fabryce Samochodów Osobowych od 3 maja 1978 roku do 22 kwietnia 2002. Z taśmy montażowej zjechało 1 mln 61 tys. 807 egzemplarzy w różnych wersjach. Polonez był następcą Polskiego Fiata 125p. Pojazd przeszedł kilka większych modernizacji. Pierwsze sztuki nosiły nazwę Polski 1300/1500, w zależności od zastosowanej jednostki napędowej. Nazwa Polonez została wyłoniona w wyniku plebiscytu czytelników "Życia Warszawy". Zwano je np. "borewiczami" (jednym z nich jeździł w serialu "07 zgłoś się!" jego główny bohater), "akwariami" (dołożono niewielką szybkę za drzwiami pasażera), "poldkami", "peloponezami". Początkowo były luksusową limuzyną. Ostatnie egzemplarze Poloneza wyjechały z fabryki w 2002 roku, kiedy to zawieszono produkcję z powodu pozbycia się tłoczników potrzebnych do produkcji płyt podłogowych i nadwozia.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%