Zamknij

Książka Piotra Szkurłatowicza "Artykuły zebrane" już do nabycia!

06:01, 11.10.2022 . Aktualizacja: 06:38, 17.10.2022
Skomentuj

Książka Piotra Szkurłatowicza "Artykuły zebrane" jest już do nabycia! Można ją kupić wysyłkowo, na miejscu w biurze wydawcy - Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych w piątki między 16:00 a 18:00, a także w księgarniach Educo, Hermes oraz Zaborek.

Publikacja jest zbiorem artykułów Piotra Szkurłatowicza dotyczących głównie historii gminy Kąkolewnica jak i powiatu radzyńskiego m.in. : "Z zapomnianych kart historii Turowa z czasów II wojny światowej", "Tragiczne dzieje Kąkolewnicy", "W służbie Bogu i ludziom", "Dzieje parafii w Kąkolewnicy w zarysie", "Z kart historii Szkoły Podstawowej w Kąkolewnicy". Będzie też można przeczytać o działaniach wojennych Armii Czerwonej na Lubelszczyźnie we wrześniu 1939 roku. Poznamy ponadto historię klasy, do której uczęszczał autor publikacji.

Książka wydana została przez Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych (właściciela naszego portalu) dzięki wsparciu powiatu radzyńskiego. Wsparcia odmówiła wójt gminy Kąkolewnica.

Autor urodził się w Radzyniu Podlaskim. Jest absolwentem historii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. W roku 1980 podjął pracę jako nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Kąkolewicy. Był też przez wiele lat doradcą metodycznym w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Białej Podlaskiej. Po reformie oświatowej z roku 1999 uczył historii oraz wiedzy o społeczeństwie w gimnazjum. W roku 2019 przeszedł na emeryturę. Od początku swojej pracy zawodowej interesował się dziejami Kąkolewnicy i okolic a poznane fakty przekazywał na lekcjach historii. Wspólnie z uczniami gromadził materiały, które zaowocowały wydaniem w roku 2014 książki "Szkice z dziejów Kąkolewnicy i okolic". Pisał też artykuły do lokalnej gazetki "DONAS", "Echa Katolickiego" i lokalnych portali internetowych. Był współinicjatorem upamiętnienia miejsc związanych z historią Małej Ojczyzny, jaką jest gmina Kakolewnica, m.in. odbudowy kopca upamiętniającego pobyt Legionów Polskich w Żakowoli Radzyńskiej w roku 1915 czy postawienie krzyża na cmentarzu wojennym w Grabowcu. Czynnie włączył się w obchody 600-lecia wsi Turów, 150. rocznicy powstania szkoły oraz 100-lecia utworzenia parafii w Kąkolewnicy.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%