24 stycznia w pałacu Potockich zostało przez Radzyński Ośrodek Kultury zorganizowane otwarcie wystawy rzeźb Mariana Ścisła p. t. "Rzeźba ludowa w drewnie".
Jak wskazuje sam tytuł wystawy, można na niej zobaczyć rzeźby i płaskorzeźby wykonane w drewnie, stylizowane na sztukę ludową. Dominują rzeźby o tematyce religijnej, nawiązujące do dawnych rzeźb z kapliczek, ale są też sceny rodzajowe, przedstawienia ptaków i inne.
Marian Ściseł urodził się w 1946 roku w Budziskach (obecnie pow. łukowski). Do szkoły uczęszczał do Krzówki. Pomagał ojcu w kuźni. Rzeźbieniem w drewnie zainteresował się, przebywając u swego wuja Tadeusza Lemieszka. Jako młody chłopiec przyglądał się jego pracy. Pierwszą figurą, którą sam wyrzeźbił, był "Jezus Frasobliwy". Pokazał ją Longinowi Krawczykowi, dyrektorowi Muzeum Regionalnego. W 1977 r. dostał pierwszy dyplom za udział w konkursie. Od tego czasu uczestniczył w wielu innych konkursach artystycznych, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Od 1990 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a w latach 1997-2005 był prezesem jego bialskopodlaskiego oddziału. W 1999 r. wykonał drewnianą kapliczkę ustawioną przy trasie przejazdu Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w tym roku. W 1996 r. Marian Ściseł został wyróżniony tytułem Zasłużony Działacz Kultury, a w 2001 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz