Podczas 13. sesji Rady Gminy Radzyń Podlaski, w ramach punktu "Wystąpienia gości" głos zabrał Piotr Musiał - nadleśniczy w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski, przedstawiając sprawozdanie z działalności Nadleśnictwa, zwłaszcza na terenie gminy.
Nadleśniczy opowiadał i prezentował radnym slajdy. W sumie Nadleśnictwo ma 13,5 tys. hektarów. Przeciętny wieku wynosi 68 lat. 7% drzewostanu wymaga przebudowy. Jest 10 metrów martwego drewna. Lasy Państwowe na terenie gminy Radzyń Podlaski posiadają około 3,2 tys. ha lasów. Są to leśnictwa: Borowe, Feliksówka, Główne, Kąkolewnica, Suchowola i Turów. Na terenie gminy Radzyń 70% istniejących lasów należy do Lasów Państwowych. Jest 719 hektarów innych lasów. W związku z nowymi wymogami wprowadzane są nowe formy ochrony, n. p. starodrzew. Na terenie gminy istnieje jeden rezerwat – 16-hektarowy Czapliniec. Jest też 10 pomników przyrody. Są strefy ochrony ptaków – orlika, bielika i bociana czarnego – oraz liczne stanowiska roślin chronionych.
Głównymi zadaniami są ochrona przyrody oraz pozyskiwanie drewna. Drewno z Nadleśnictwa Radzyń jest certyfikowane dwoma międzynarodowymi certyfikatami FSC i PFC. Trafia do odbiorców detalicznych i hurtowych. Budowane są drogi leśne. Na tym polu ma miejsce współpraca z gminami. Leśnicy hodują też sadzonki drzew i krzewów leśnych. Są one używane do własnych celów, ale także sprzedawane.
Lasy Państwowe coraz częściej popularyzują swoją pracę. Jest aplikacja Bank Danych o Lasach. Po jej pobraniu można zobaczyć, co leśnicy robią w lesie. Lasy Państwowe prowadzą też ogród edukacyjny, z którego korzystają szkoły.
Lasy Państwowe koordynują też sprawy związane z łowiectwem, zatwierdzając plany myśliwych. Leśnicy współpracują z weterynarzami w walce z ASF. Aktualnie prowadzona jest odbudowa populacji kuropatw. Wysoka jest populacja łosia, rośnie populacja jelenia, ilość saren jest na poziomie ustabilizowanym, natomiast zmniejsza się populacja dzików ze względu na ASF.
Leśnicy odnawiają lasy, na miejsce wyciętych sadząc nowe. Prowadzone są też trzebieży, t. zn. usuwanie słabszych drzew dla dostarczania światła dla silniejszych. W przypadku masowego występowania szkodników robione są opryski. Jest też porządkowanie lasów – sprzątanie śmieci, co jest czasochłonnym zajęciem. Na terenie gminy Radzyń zebrano 40 metrów sześciennych śmieci. Jest też dbanie o bezpieczeństwo pożarowe w lasach. Na końcu swojego wystąpienia nadleśniczy zaapelował, by nie wypalać traw.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz