Zamknij

Sesja Rady Miasta

21:31, 23.04.2025 Aktualizacja: 21:31, 23.04.2025
Skomentuj

Odbyła się 17. sesja Rady Miasta Radzyń Podlaski.

Sprawozdanie przedstawił burmistrz Jakub Jakubowski. Rozpoczął się remont ul. Zbulitowskiej. Prowadzono też prace przy ulicach Armii Krajowej, Partyzantów i Lisowskiego. Miasto otrzymało od wojewody dotację na modernizację ul. Chmielowskiego. W dniu sesji kończone były prace przy boisku "orliku" przy Szkole Podstawowej nr 2. Trwają prace związane z modernizacją oświetlenia przy ścieżce rowerowej od zalewu do ul. Leśnej. Miasto uzyskały granty na utworzenie klubu seniorów i na zieleń przy ul. Sitkowskiego. Miasto przyznało dotację na sport i kulturę. W Urzędzie Miasta gościli eksperci z Urzędu Marszałkowskiego, którzy przeprowadzili szkolenie w sprawie pozyskiwania funduszy unijnych. Pozytywna jest ocena formalna wniosku miasta do Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast. Trwają prace nad dokumentacją wniosków w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Burmistrz mówił też o innych wnioskach. W Radzyniu w marcu gościła delegacja z miasta partnerskiego – Egyeku. Z tej okazji zorganizowano Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Odsłonięto na rondzie bł. ks. Popiełuszki drogowskaz wskazujący drogę na Egyek. W marcu i kwietniu trwał nabór do Młodzieżowej Rady Miasta. Powołana została nowa kierownik MOPS-u – Barbara Żurakowska-Furman. Burmistrz poinformował też o spotkaniu dla chętnych w sprawie ulgi termomodernizacyjnej.

Następnym punktem była informacja przewodniczącego Rady Miasta – Mariusza Szczygła. Otrzymał on jako przewodniczący list otwarty od NSZZ pracowników Poczty Polskiej. Protestują oni przeciw działaniom wymierzonym w instytucję, w której pracują i proszą samorządowców różnych szczebli o wsparcie poprzez specjalne uchwały. Drugim listem, który przyszedł, przysłanym przez naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, była informacja na temat średnich wynagrodzeń nauczycieli.

Kolejnym punktem było sprawozdanie z pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim. Na ten temat będzie oddzielny artykuł.

Następnym punktem porządku obrad były uchwały. Pierwszą z nich była "Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Miasta Radzyń Podlaski do roku 2040 oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji.". Burmistrz przed głosowaniem tłumaczył, że dokument ten jest potrzebny przy ubieganiu się o różne dotacje. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Radna Anna Matczak dopytywała burmistrza o plan ogólny. Odpowiedział jej, że na razie woli się wstrzymać z jego opracowaniem, bo są inne dokumenty strategiczne, jak na przykład plan zagospodarowania, a plan ogólny mógłby doprowadzić do ograniczenia rozbudowy. Gdy radna nie była przekonana, poprosił o wsparcie swojego stanowiska odpowiedniego naczelnika wydziału, który powiedział, że plan trzeba będzie sporządzić, może nawet już w tym roku, ale nie w najbliższych miesiącach.

Drugą uchwałą była "Uchwała w sprawie przyjęcia od gminy Borki realizacji zadania w zakresie udzielania mieszkańcom gminy Borki schronienia w schronisku dla osób bezdomnych". Została podjęta jednogłośnie.

Trzecią uchwałą była uchwała w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej. Zgodnie z prawem gminy mają obowiązek sporządzania spisu inwentaryzacyjnych majątku podlegającego komunalizacji. W tym celu Rada Miasta powołuje Komisję Inwentaryzacyjną i określa jej skład. Do komisji wybrani zostali: Bożena Lecyk (jako przewodnicząca), Artur Dawidek, Jerzy Karwowski, Dariusz Piekarski i Danuta Sposób. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Czwartą uchwałą była uchwała w sprawie rozpatrzenia petycji. 30 XII 2024 r. do Rady Miasta wpłynęła petycja dotycząca wprowadzenia i opracowania standardów sprawozdawczości. W petycji był ponadto postulat zamieszczania w Biuletynie Informacji Publicznej regularnych rocznych sprawozdań z działalności samorządowych jednostek. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta oceniła petycję pozytywnie, jako zasługującą na uwzględnienie, i zaleciła podjęcia odpowiedniej uchwały uznającej takie stanowisko. Została ona podjęta jednogłośnie.

Piątą uchwałą była "Uchwała w sprawie ustanowienia regulaminu i sposobu realizacji Budżetu Obywateli Radzynia.", przywracająca w mieście budżet obywatelski. Burmistrz stwierdził, że budżet obywatelski ma walor "edukacyjny". Radna Olga Król dopytywała o terminy. Burmistrz odpowiedział, że będzie można wszystko realizować już w drugiej połowie roku. Radna Iwona Niebrzegowska-Kuchnia dopytywała o jedno ze sformułowań uchwały dotyczące terenów Urzędu Miasta. Burmistrz odpowiedział, że co do zasady inwestycje z budżetu obywatelskiego powinny być realizowane na miejskim majątku, bo tak stanowi ustawa, ale może się ewentualnie zdarzyć, iż będzie jakieś specjalne porozumienie. Inni radni też dopytywali o szczegóły funkcjonowania głosowania na budżet obywatelski. Radny Piotr Ostrowski pytał o udział nieletnich, a radna Natalia Granoszewska o możliwości weryfikacji zamieszkiwania przez głosujących w Radzyniu. Burmistrz odpowiedział, że w procesie mogą być zaangażowane osoby już od 11. roku życia, natomiast przed podszywaniem chronić ma oświadczenie. Radna Olga Król zaproponowała wprowadzenie poprawki do uchwały wprowadzającej zgodę rodziców na głosowanie dziecka. Nie została ona przyjęta. Uchwałę podjęto jednogłośnie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%