Podczas 17. sesji Rady Miasta Radzyń Podlaski przedstawione zostało sprawozdanie z pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim. W imieniu nieobecnej na sesji dyrektor Ewy Dąbrowskiej przedstawiła je Anna Korulczyk.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim jest samorządową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną. Biblioteka jest wpisana do rejestru instytucji kultury miasta Radzyń Podlaski pod numerem 2. Biblioteka wchodzi w skład ogólnopolskiej sieci bibliotecznej, a jej organizatorem jest miasto Radzyń Podlaski. Od stycznia 2020 r. pełni także funkcję biblioteki powiatowej. Główna siedziba biblioteki znajduje się w budynku przy ul. Armii Krajowej. Jest też filia przy ul. Spółdzielczej. Biblioteka ma też pomieszczenie magazynowe w pałacu Potockich.
W 2024 r. nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora. Grażynę Kratiuk zastąpiła Ewa Dąbrowska.
Zbiory i usługi udostępniane były w 2024 r. w głównym budynku od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00, a w soboty od 9:00 do 14:00, natomiast w filii od poniedziałku do środy i w piątki od 11.00 do 18.00, w czwartki od 9.00 do 15.00, w soboty od 9.00 do 14.00. W okresie wakacyjnym biblioteka była otwarta od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00. Stan zbiorów w 2024 r. wynosił 89.026 woluminów, a także 950 jednostek audiowizualnych (m. in. audiobooków) oraz 155 tytułów czasopism (w tym 69 regionalnych). W ubiegłym roku do zasobu MBP przybyło 2165 woluminów. Biblioteka gromadzi także materiały związane tematycznie z miastem Radzyń Podlaski i powiatem radzyńskim, ale także szerzej Lubelczyzną i południowym Podlasiem – 206 prac dyplomowych, 59 teczek tematycznych z wycinkami prasowymi, 69 czasopism regionalnych.
W 2024 r. w MBP zarejestrowanych było 3280 czytelników, co stanowi spadek o 5% w porównaniu do roku 2023. Nastąpił niewielki spadek ilości wypożyczeń, ale za to wzrasta zainteresowanie audiobookami, e-bookami i synchbookami na platformach Legimi i Empik. Nastąpił za to wzrost udostępniania książek na miejscu, w czytelni.
Biblioteka nie zapomina o osobach starszych i niepełnosprawnych. Budynek jest przystosowany do ich potrzeb – ma windę, podjazdy i szerokie drzwi. MBP zakupiła też specjalne książki mówione dla osób niewidzących albo słabo widzących. Jest ich 4000. Biblioteka ma też 12 urządzeń Czytak. Osoby starsze lub chore mogły korzystać z usługi "Książka na telefon". Zrealizowane zostały 22 wyjazdy do 9 osób, którym dostarczono 193 książki. Realizowano zajęcia dla podopiecznych Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Radzyniu Podlaskim oraz SOSW im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim. W omawianym okresie przeprowadzono 32 zajęcia, w których uczestniczyło 400 osób.
Trwa też współpraca z przedszkolami. Organizowane są spotkania dla pasjonatów literatury oraz robótek ręcznych.
Jest też cyfrowe udostępnianie książek z pomocą 3 terminali z dostępem do cyfrowej wypożyczalni Biblioteki Narodowej. Od stycznia do października udostępniono 121 kodów do systemu Legimi, ale już w dwóch ostatnich miesiącach roku – 89 kodów. Bibliotekarki udzieliły prawie 11 tysięcy informacji bibliotecznych.
Przy MBP działa wypożyczalnia strojów i kostiumów dla dzieci. Cieszy się ona sporą popularnością u najmłodszych. Działają też Dyskusyjny Klub Książki (dla dorosłych), Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci, Klub Biblioteka Malucha. MBP brała udział w akcjach Narodowe Czytanie 2024, Noc Bibliotek, "Cała Polska Czyta Dzieciom" i innych. Organizowano spotkania z Mateuszem Świstakiem, Wiesławem Drabikiem, Przemysławem Wechterowiczem, Iloną Wiśniewską, Joanną Jax, Andrzejem Stasiukiem, Adamem Świciem, Alkiem Rogozińskim, Martą Świć. Były prowadzone różne akcje i zajęcia dla dzieci (m. in. Wakacje w Bibliotece, Ferie w Bibliotece i inne). Przy MBP działa Grupa Teatralna "Fruwadełka".
Swoją działalność MBP promuje na swojej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku, na którym pracownice zamieściły kilkaset wpisów.
Radzyńska MBP pełni też funkcje biblioteki powiatowej. Bibliotekarki z Radzynia jako instruktorki pomagały innym bibliotekom z terenu powiatu radzyńskiego, udzielając około 80 konsultacji. Ostatnio, już w tym roku, biblioteka pozyskała dotację na udział w akcji "Partnerstwo dla Książki" i na zajęcia teatralne dla dzieci.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz