Uroczystość patriotyczno-religijna na uroczysku Baran zgodnie z tradycją odbyła się w drugą niedzielę czerwca – w tym roku 14 czerwca.
Tegoroczne uroczystości poprowadzili Andrzej Cap i Jerzy Szkodkowski. Powitali oni uczestników uroczystości oraz przybyłych gości.
W obchodach uczestniczyli poseł Anna Dąbrowska Banaszek, poseł Dariusz Stefaniuk, członek Zarządu Województwa Lubelskiego – Jarosław Kwasek, przedstawiciel IPN – Artur Piekarz, były poseł i senator Krzysztof Głuchowski, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, wójt gminy Komarówka Podlaska – Ireneusz Demianiuk, przewodniczący Rady Miasta Świdnik – Roman Kozak, któremu towarzyszyła delegacja gości z Litwy z rejonu solecznickiego, delegacja Rady Miejskiej w Łęcznej, reprezentanci posła Witolda Tumanowicza – radny Paweł Komoń oraz Piotr Zduńczyk, reprezentant senatora Stanisława Gogacza – Edward Leśniak, przedstawiciele Bezpartyjnych Samorządowców (były kandydat na prezydenta Marek Woch, były radny powiatowy Dariusz Langa i radny powiatowy Radosław Sałata), delegacja Rady Gminy Radzyń Podlaski z przewodniczącą Barbarą Palicą, wieloletni wójt gminy Radzyń Podlaski – Wiesław Mazurek, Mateusz Olszewski – radny Rady Miasta Międzyrzec Podlaski, Jarosław Miłosz – sekretarz gminy Kąkolewnica, przewodniczący oddziałów NSZZ "Solidarność" w Łukowie i Radzyniu Podlaskim – Janusz Turski i Jerzy Bednarczyk, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, motocykliści z Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.
Po przywitaniu zespół Wrzos wykonał hymn na cześć zamordowanych ze słowami Stanisława Jędrzejkowskiego i muzyką Sławomira Wocha.
Potem rozpoczęła się Msza Święta, którą odprawili proboszcz parafii p. w. św. Filipa Neriego w Kąkolewnicy, ksiądz kanonik Janusz Sałaj, oraz ksiądz doktor Jacek Jaśkowski, który wygłosił poruszające kazanie. Mówił o braku miłości między ludźmi, o ludziach, którzy wyżywają się na rodzinie, podwładnych czy współpracownikach, a także o obojętności na zło. Nie zawahał się nawiązać także do bieżących wydarzeń politycznych, krytykując nadużywanie władzy przez obecną ekipę rządzącą, wtrącanie niewinnych ludzi do aresztów.
Uroczystość uświetniły Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego pod dowództwem podporucznika Karola Nowickiego oraz Orkiestra Wojskowa z Siedlec na czele z kapelanem młodszym chorążym Michałem Krymskim. Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Państwowego odczytano apel pamięci, po którym padły salwy honorowe.
Na mogile liczne delegacje złożyły wieńce.
Do uczestników uroczystości skierowany został list szefa Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych, Lecha Parella, który zamieścimy.
Radny Rady Gminy Kąkolewnica, Leszek Kokoszkiewicz, przedstawił rys historyczny uroczyska Baran.
Potem były przemówienia. Przemawiali poseł Anna Dąbrowska-Banaszek, poseł Dariusz Stefaniuk, radny Paweł Komoń, który przeczytał list od posła Witolda Tumanowicza, starosta Szczepan Niebrzegowski. Na koniec o głos poprosił dodatkowo Tadeusz Brzozowski, były senator i były przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego. Chwaląc piękną i podniosłą uroczystość, znalazł jednak mały zgrzyt podczas apelu pamięci, gdyż odczytujący go wojskowy, wymieniając ofiary zbrodni niemieckich z czasów okupacji, powiedział o "hitlerowcach" jako sprawcach zbrodni, zamiast o Niemcach.
Na koniec uroczystości po przemówieniach przyszedł czas na poczęstunek. Goście mogli zjeść bigos i kiełbasę Zakładu Mięsnego Wierzejki, a na deser ciastka firmy Dr Gerard, a do tego wypić kąkolewnicką oranżadę.
Uroczystość odbyła się przy dobrej pogodzie.
Organizatorem uroczystości było Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych. Odbywa się ona pod patronatem prezydenta RP – Karola Nawrockiego. Partnerem uroczystości jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, który promuje hasło "Warto być Polakiem". Uroczystość jest organizowana przy wsparciu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Lublinie, Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim. W organizowaniu uroczystości pomocy udzieliły także Ochotnicza Straż Pożarna w Polskowoli, Ochotnicza Straż Pożarna w Wygnance, Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeczycy, sołtysi z gminy Kąkolewnica, sołtys wsi Rzeczyca, wójt gminy Komarówka Podlaska. Uroczystość wsparli Bank Spółdzielczy w Trzebieszowie, Zakład Pracy Chronionej "Simena" w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim, zakład Dr Gerard z Radzynia Podlaskiego, Zakład Mięsny "Wierzejki, PHU Stanisław Wysokiński oraz Market Zosia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz