Wiadomości

Zamknij

Sesja Rady Powiatu

. 10:49, 26.06.2026
Skomentuj Sesja Rady Powiatu

Odbyła się 29. sesja Rady Powiatu Radzyńskiego.

Pierwszym po sprawach organizacyjnych punktem obrad było wręczenie nagród sportowcom i trenerom. Na ten temat był już oddzielny artykuł:

https://radzyninfo.pl/pl/11_wiadomosci/250325_sportowcy-i-trenerzy-z-powiatu-nagrodzeni.html

Potem było sprawozdanie starosty radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego. Był on obecny na obchodach święta 3 maja w Radzyniu i Komarówce, przy podpisaniu 6 V umowy na przebudowie drogi do szpitala psychiatrycznego (razem z wicestarostą). 8 V reprezentował powiat na konwencie wójtów i burmistrzów powiatu radzyńskiego (razem z innymi członkami Zarządu Powiatu), 12 V – na XI Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego, 13 V – przy wręczeniu umów w sprawie realizacji programu "Aktywni na rynku pracy" (razem z dyrektor PUP), 15 V – na balu PCK, 18 V – w spotkaniu poświęconym przyszłości samorządu (razem z wicestarostą), 20 V – w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim w sprawie organizacji konkursu "Kobieta przedsiębiorcza", 22 V – na ślubowaniu kadetów klas mundurowych II LO (razem z wicestarostą, członkinią Zarządu Powiatu, Aliną Kryjak, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu, Robertem Mazurkiem, oraz radnym Emilem Oleśkiewiczem) oraz na konferencji "Bezpieczny wschód", 23 V – w powiatowych obchodach Dnia Strażaka (razem z wicestarostą, Aliną Kryjak, przewodniczącym Rady Powiatu, Grzegorzem Gałeckim, oraz radnymi Tadeuszem Sławeckim, Pawłem Komoniem i Emilem Oleśkiewiczem), 25 V – na 11. posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego, 26 V – w obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego w pałacu prezydenckim z udziałem prezydenta RP (razem z wicestarostą), 27 V – w Kongresie Zarządców Dróg Powiatowych w Łęcznej (razem z wicestarostą). Wicestarosta Ireneusz Mroczek jako reprezentant samorządu powiatowego był obecny 7 V na spotkaniu z podróżnikiem Dawidem Andresem oraz na obchodach 100-lecia OSP w Paszkach Dużych (razem z radnym Emilem Oleśkiewiczem), 16 V – podczas konkursu recytatorskiego poświęconego Mariannie Bocian (razem z radnym Sławeckim), 20 V – na gali "Mam talent" (razem z Aliną Kryjak, członkinią Zarządu Powiatu, a także z radnymi Emilem Oleśkiewiczem i Anną Szymalą), 21 V – na VIII Powiatowym Turnieju Strzeleckim Samorządowców (razem z członkiem Zarządu Powiatu, Tomaszem Stephanem), 23 V – na turnieju juniorów taekwon-do, 25 V – na Zawodowym Kongresie Lubelszczyzny. 27 V na Samorządowym Kongresie Trójmorza powiat był reprezentantowany przez Tomasza Stephana, członka Zarządu Powiatu, a na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przez wicedyrektora szpitala Jarosława Sosnowskiego.

Po sprawozdaniu przyszedł czas na pytania. Radny Paweł Komoń zapytał o kryteria przyznawania dotacji organizacjom pozarządowym. Tomasz Stephan, członek Zarządu Powiatu, odpowiedział, że są odpowiednie procedury. Jest specjalna komisja oceniająca wnioski. Procedura funkcjonuje w powiecie od kilku kadencji. Radny pytał, czy wszystkie organizacje otrzymały dotacje. Starosta odpowiedział, że wszystkie wnioski spełniające wymogi formalne są przyjmowane, ale czasem z mniejszą kwotą ze względu na brak środków. Radny Radosław Sałata zapytał o przyczyny zmiany na stanowisku dyrektora szpitala oraz kryteria wyboru jego następcy, jego doświadczenie, cele i wynagrodzenie. Przewodniczący odpowiedział, że pytanie pasuje raczej do późniejszego punktu sesji, to jest sprawozdania z pracy SPZOZ.

Kolejnym punktem była informacja przewodniczącego Rady Powiatu – Grzegorza Gałeckiego. Poinformował on o zaproszeniu radnych na uroczystość w lesie Baran organizowaną przez Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych.

Kolejnym punktem było sprawozdanie z pracy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim. Przy okazji starosta oficjalnie powitał i przedstawił radnym nowego dyrektora szpitala – Marcina Kowalczyka. Potem odbyła się dyskusja na temat szpitala. Był na ten temat oddzielny artykuł:

https://radzyninfo.pl/pl/11_wiadomosci/250838_dyskusja-o-szpitalu-na-sesji-rady-powiatu.html

Następnym punktem były uchwały. Pierwszą z nich była uchwała w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego szpitala. Została przyjęta 14 głosami przy 2 głosach wstrzymujących się.

Drugą uchwałą była "Uchwała w sprawie podniesienia wysokości wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych, określenia kwot dofinasowania dla rodzin zastępczych do wypoczynku, świadczeń na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka oraz kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych". Została podjęta jednogłośnie.

Trzecią, ostatnią uchwałą była uchwała w sprawie zmian w budżecie. Chodzi o przesunięcie wydatków na przebudowę drogi szpitala psychiatrycznego i Urzędu Skarbowego, wpisanie budowy magazynu na potrzeby obrony cywilnej i przyjęcie dotacji wojewody na ten cel, wpisanie zakupu 3,5-tonowego samochodu ze skrzynią ładunkową na potrzeby Zarządu Dróg Powiatowych, otrzymanie dotacji będącej refundacją własnej dotacji na Branżowe Centrum Umiejętności, zmniejszenie wydatków na przebudowę drogi Wola Osowińska – Oszczepalin, zmniejszenie planu wydatków bieżących na obsługę długu. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ostatnim punktem porządku obrad był punkt "Wolne wnioski". Głos zabrał starosta, który poinformował o terminie sesji absolutoryjnej. Zaprosił też na obchody Dnia Samorządu Terytorialnego w Komarówce Podlaskiej.

Radny Paweł Komoń zapytał o Galę Przedsiębiorców, dodając, iż poruszał ten temat pół roku wcześniej. Starosta odpowiedział, że wicestarosta Ireneusz Mroczek zajmuje się tą sprawą i spotyka się z przedsiębiorcami. Wicestarosta potwierdził to i dodał, że jest już zarys regulaminu. Odbył też spotkanie z artystą, który zaprojektuje statuetkę. Jest już wyznaczony termin – 23 stycznia 2027 roku. Statuetki będą przyznawane w kategoriach "przedsiębiorca", "instytucja" i "osoba". Nawiązano też kontakt z gminami. Radny Komoń zapytał, jaki był ich odzew. Wicestarosta odpowiedział, że temat został poruszony na konwencie wójtów i burmistrzów. Część z nich odpowiedziała pozytywnie, inni nie zdążyli odpowiedzieć przed dniem sesji.

Radny Paweł Komoń poruszył temat budowy drogi Kąkolewnica – Brzozowica Duża, utrzymując, że mieszkańcy są niezadowoleni z szerokości drogi. Starosta ironicznie stwierdził, że na sali przez dwie godziny obecni byli przedstawiciele Zarządu Dróg Powiatowych, ale on zadał pytanie akurat kilka minut po ich wyjściu. Radna Iwona Chmielewska, też pochodząca z gminy Kąkolewnica, do której także radny Komoń się zwrócił, stwierdziła, że kilka osób rzeczywiście mówiło jej, iż droga jest wąska. Dodała, że pytała o to starostę, a on wyjaśnił, iż takie są standardowe wymiary drogi. Mówił o tym także samemu radnemu Komoniowi na poprzedniej sesji.

Przewodniczący Rady dodał, że projekt drogi powstał, zanim starosta objął swoją funkcję. Zarządził potem przerwę, bo okazało się, że Jan Żerebiec z Zarządu Dróg Powiatowych wróci na sesję. Po powrocie Jan Żerebiec zaprzeczył temu, że droga jest wąska. Wyjaśnił, że skrzyżowanie z ul. Szkolną zostało zmienione, bo typ skrzyżowania, jaki tam był, jest generalnie eliminowany jako niebezpieczny. Twierdził, że nowe rozwiązania są rzeczywiście niewygodne, ale dają większe bezpieczeństwo.

(.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%