Społeczność Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim już 5 XI 2015 r. rozpoczęła obchody Święta Niepodległości i Dni Patrona szkoły.
Grupa uczniów, absolwent szkoły i nauczyciele wraz z dyrektor Bożeną Płatek odwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i spotkali się z dyrektorem placówki generałem bryg. pil. rez. inż. Ryszardem Haciem. Postanowiono podjąć współpracę o charakterze edukacyjnym: Orlęta-Orlętom. Następnie gimnazjaliści i pedagodzy pod opieką adiunkta pana dr. Romana Kozłowskiego obejrzeli wystawę statków powietrznych na ekspozycji plenerowej. Cóż to była za lekcja! Historia, fizyka, biologia, literatura, chemia-nasz przewodnik z prawdziwą pasją opowiadał o lotnictwie i edukacji przyszłych lotników.
Niemałe zainteresowanie zwiedzających wzbudził samolot Jak-40, jeden z czterech wycofanych z 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Wejście do środka dało okazję do przyjrzenia się urządzeniom pokładowym w kabinie pilota.
Na uwagę zasługuje wystawa muzealna wewnątrz obiektu. To prawdziwy rarytas dla miłośników historii lotnictwa. Gimnazjaliści z "Jedynki" nieprzypadkowo znaleźli się w tym Muzeum. Warto dodać, że lotnicza szachownica, znak Polskich Sił Powietrznych, ma ścisły związek z obroną Lwowa w 1918r.-dodaje pani Bożena Płatek. Otóż pilot major Stefan Stec, urodzony we Lwowie, walczył o miasto w listopadzie 1918r. Wspierał Orlęta. Z lotniska Lewandówka wyleciał do Krakowa, potem do Warszawy prosić o wsparcie dla oblężonego Lwowa. Jego godłem osobistym była biało-czerwona szachownica. Od 1 XII 1918r. na mocy rozkazu szefa sztabu Generalnego Wojska Polskiego symbol stał się oficjalnym emblematem floty powietrznej (potem nieco zmieniony). Na Cmentarzu Orląt we Lwowie w symbolicznej mogile spoczywają trzej znakomici piloci II Rzeczypospolitej, obrońcy miasta: Stefan Stec, Władysław Toruń i Stefan Bastyr.
Na zakończenie wizyty w Dęblinie uczniowie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt.
Kolejny cel podróży to Warszawa. Wieczorem w ciszy stanęliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tam spoczywa między innymi Orlę Lwowskie, nieznany żołnierz, obrońca miasta, którego trumnę w honorowej asyście specjalnym pociągiem przewieziono trasą: Lwów-Rawa Ruska- Lublin-Garwolin. Do Warszawy pociąg dotarł 2 XI 1925r.
Gimnazjaliści i nauczyciele uczcili minutą ciszy pamięć znanych i nieznanych żołnierzy, potem złożyli wiązankę kwiatów z szarfą: " Bohaterskim Orlętom Lwowskim i Obrońcom Ojczyzny-społeczność Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim". Chwila wzruszyła wszystkich, gdyż momentowi złożenia kwiatów towarzyszyła komenda warty honorowej: "Prezentuj broń!".
Po chwili zadumy, odczytaniu tablic umieszczonych na Grobie Nieznanego Żołnierza ruszyliśmy w stronę Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego, by za chwilę wejść do świątyni Polskiego Oręża, Katedry Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny.
Ciąg dalszy relacji z wycieczki już jutro.
Zdj.: p. Bożena Płatek, Łukasz Duk
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz