Wczoraj w parafii św. Trójcy odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe prawicy.
Wcześniej, podczas Mszy św. sprawowanej przez księdza dziekana dekanatu komarowskiego, Henryka Prządkę modlono się w intencji Ojczyzny - dużej i małej. Liturgię koncelebrowali ksiądz proboszcz parafii św. Anny, Henryk Och, ks. Mariusz Baran oraz gospodarz miejsca - ks. proboszcz, Andrzej Kieliszek.
Ksiądz Kieliszek powitał zgromadzonych gości oraz osoby znaczące dla lokalnej społeczności. W kazaniu, nawiązując do Uroczystości Chrztu Pańskiego, przypomniał, iż 2016 rok to 1050 rocznica chrztu Polski.
Dziękujemy dziś wszystkim, którzy wychowywali nas w wierze praojców. Ci ostatni dzięki niej rozwiązywali problemy. Jesteśmy spadkobiercami tych wielkich darów. Przeżywamy wielki jubileusz chrztu. 50 lat temu, w 1966 r. podczas obchodów 1000-lecia okoliczności nie pozwalały w pełni przeżywać tej radości. Czasy komunizmu były okresem dyskryminacji Kościoła i prześladowania wierzących.
Nikt nie kwestionował wtedy znaczenia tej daty w historii naszego narodu. Nie sposób było nie zauważyć tej rocznicy. 966 to rzeczywisty początek państwa polskiego. Przyjęcie chrztu 14 IV 966 r. w Wigilię Paschalną Wielkiej Soboty miało także wymiar polityczny. Książę Mieszko I wytrącił polityce ekspansywnych Prus argument celów ewangelizacyjnych.
Początek Kościoła łączył się z początkiem polskiej państwowości.Dołączyliśmy do grona państw europejskich, z którymi trzeba się liczyć. Przyjęliśmy bogactwo całej kultury chrześcijańskiej, ale i antycznej. Duchowni pomogli w nowoczesnym gospodarowaniu, uprawie ziemi. Powstawały zręby polskiego przemysłu. Dzięki cystersom odkrywaliśmy hutnictwo i metalurgię. Dali początek oświacie, zakładali szkoły, szpitale, prowadzili akcje charytatywne. Struktury ówczesnego Kościoła stawały się strukturami państwa. Obszar diecezji pokrywał się z terenem województw.
Należy przywoływać to dziedzictwo kulturowo-historyczne. Nie trzeba wstydzić się przeszłości. Dzięki wierze zjednoczyliśmy się w jeden naród, wzmocnieniu uległ autorytet prawowitego władcy. O tym historycznym doświadczeniu mówią słowa Jana Pawła II: Nie bójcie się otworzyć drzwi Chrystusowi - drzwi swoich państw, systemów politycznych. Drzwi miasta, gminy, ziemi radzyńskiej.
Cieszę się, że istnieje tradycja Mszy za Ojczyznę i za naszą ziemię radzyńską. Dziekuję burmistrzowi Jerzemu Rębkowi, wójtowi Gminy Radzyń, Wiesławowi Mazurkowi, Jerzemu Bednarczykowi z "Solidarności", Józefowi Korulczykowi - prezesowi Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych. Reprezentują środowiska, którym bliskie jest wprowadzanie Chrystusa w nasze życie lokalne i społeczne.
Skromne wydarzenie, jakim było zawierzenie Radzynia Jezusowi zostało nagłośnione wyłącznie przez wrogie siły i media. Było to znaczące, ważne wydarzenie dla naszej społeczności.
Po kazaniu nastąpiło odnowienie aktu zawierzenia Radzynia, który po raz pierwszy dokonał się 12 grudnia 2014.
Modlono się także za ofiary tragedii smoleńskiej i ich rodziny, by w Bogu znalazły oparcie.
Ks. Prządka na zakończenie życzył zebranym Bożego błogosławieństwa w tym szczególnym 2016 roku - Roku Bożego Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie oraz 1050 rocznicy chrztu Polski.
***
Sala parafialna pękała w szwach. Na spotkaniu opłatkowym obecni byli: ksiądz dziekan Henryk Prządka, ks. Henryk Och, ks. Andrzej Kieliszek - gospodarz miejsca, posłowie na Sejm: Adam Abramowicz i Marcin Duszek, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, przedstawiciele "Solidarności" - przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego, Marian Król ,sekretarz Krzysztof Choina, Jerzy Bednarczyk - szef oddziału radzyńskiej "S".
Swoją obecnością spotkanie zaszczycili także: Janusz Skólimowski, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w powiecie bialskim, współorganizatorzy -prezes RASIL Józef Korulczyk oraz wójt Gminy Radzyń, Wiesław Mazurek. Gościliśmy także wójta Gminy Borki Radosława Sałatę, przedstawicieli Solidarności Rolników Indywidualnych, radnych Rady Miasta z przewodniczącym Adamem Adamskim, radnych powiatu radzyńskiego, Gminy Radzyń i gmin powiatu radzyńskiego.
Burmistrz Jerzy Rębek, w słowach powitania, powiedział: To miejsce szczególne dla całego środowiska radzyńskiego, powiatu i regionu. Tutaj cieszyliśmy się z odzyskanej przez naród wolności, państwowości. To także czas burzliwych, emocjonalnych spotkań, które przede wszystkim łączyły ludzi związanych z Kościołem, wartościami narodowymi.
Pamiętam słowa śp. ks. Zbigniewa Chabra: z pracy malarza, używającego wielu różnych barw powstaje piękny obraz. Dziękuję kapłanom, którzy przez te wszystkie lata nas prowadzili. Drogą prawdy, pokory, wartości najwyższych.
Dziękując za Waszą obecność, chcę podkreślić, że to także dla mnie czas ważny i szczególny. To nowy rozdział, tak w moim życiu, jak i całego naszego środowiska. Za Państwa pomocą pragnę nie zawieść nadziei. Wiem, że jesteśmy na dobrej drodze. Musimy o to dbać, pielęgnować zaufanie ludziom prawym. Dzięki Waszej postawie i pracy mamy szansę osiągnąć ogromny sukces.
***
Już wkrótce - przemówienia zaproszonych gości.
Zdj.: K. Komoń
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz