Sierpień był aktywnym miesiącem dla członków Radzyńskiej Grupy Rowerowej "I LO i Przyjaciele". Zorganizowali oni rowerowe wycieczki do Szóstki, do Domaszewnicy, na uroczysko Baran i do Łukowa.
Pierwsza z tych wycieczek odbyła się 11 sierpnia. Kierunkiem była Szóstka, wieś w powiecie bialskim położona 17 km na północny wschód od Radzynia. Uczestnicy wycieczki przywitani zostali przez miejscowego proboszcza, księdza kanonika Andrzeja Duklewskiego. Duchowny z pasją opowiadał im o dziejach miejscowości i parafii, a także oprowadził po kościele. Mówił też o swoim pobycie na Syberii, gdzie pełnił posługę wśród tamtejszych Polaków.
Druga sierpniowa wycieczka odbyła się dokładnie tydzień później - 18 sierpnia. Tym razem celem była Domaszewnica. Uczestnicy wycieczki spotkali się tam z członkiniami miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Mile wspominają rozmowę z nimi oraz poczęstunek wypiekami pań z KGW. Za ich radą uczestnicy wycieczki odwiedzili też Sobole i Zofibór. W Sobolach odwiedzili państwa Adamczyków, którzy założyli niezwykły ogród krajobrazowy Zielona. W Zofiborze członkowie RGR zwiedzali tamtejszy kościół. Do tej miejscowości uczestnicy wycieczki dojechali gruntową drogą.
Trzeci wyjazd odbył się 23 sierpnia. Tego dnia przypada Dzień Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Z tej okazji członkowie grupy wybrali się na uroczysko Baran w Kąkolewnicy, gdzie zabijano polskich patriotów. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli miejsce pamięci. Spotkali wójta gminy Kąkolewnica, panią Annę Mróz, z którą porozmawiali o ciekawych miejscach na terenie gminy Kąkolewnica.
Czwarty wyjazd odbył się 30 sierpnia. Tym razem celem był Łuków, przyczyną zaś wyboru kierunku był odbywający się wtedy w tym mieście Festiwal Pierogów. Po drodze uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Gąsiorach, gdzie sobie zdjęcie przed kapliczką wydrążoną w pniu drzewa z figurą św. Józefa. W Łukowie członkowie RGR zwiedzili popijarski XVII-wieczny kościół p. w. Przemienienia Pańskiego oraz Muzeum Regionalne, w którym zgromadzono eksponaty etnograficzne, sztukę ludową, a także bogaty zbiór amonitów. Oczywiście zgodnie z planami uczestnicy wycieczki degustowali pierogi na Festiwalu. Droga powrotna prowadziła przez Turze Rogi i Płudy.
Wycieczki Radzyńskiej Grupy Rowerowej odbywały się też we wrześniu, ale o tym będzie w osobnym artykule.
Na zakończenie zamieszczamy fotorelację autorstwa uczestników wycieczki, a także linki do artykułów powiązanych tematycznie ze zwiedzanymi miejscami.
https://radzyninfo.pl/historia/parafia-w-szostce/ https://radzyninfo.pl/aktualnosci/ogrod-w-sobolach-w-programie-maja-w-ogrodzie/ https://radzyninfo.pl/historia/parafia-p-w-sw-zofii-w-zofiborze/ https://radzyninfo.pl/aktualnosci/triumf-kgw-w-domaszewnicy-w-konkursie-kobieta-gospodarna-wyjatkowa/ https://radzyninfo.pl/aktualnosci/uroczystosci-patriotyczne-ku-czci-ofiar-zbrodni-na-uroczysku-baran/ https://radzyninfo.pl/historia/ofiary-kaci-uroczyska-baran/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz