Z okazji 555. rocznicy założenia Radzynia w sali kina w Oranżerii zorganizowana została uroczystość.
Rozpoczęła się ona wykonaniem przez Annę Pastor pieśni Mieczysława Karłowicza "Z nową wiosną". W dalszej części imprezy występowała jeszcze trzykrotnie. Za każdym razem akomponiował jej Piotr Żukowski.
Potem dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury przywitał wszystkich, prezentując ważniejszych gości. Po powitaniu przez dyrektora ROK burmistrz Radzynia, Jerzy Rębek, w swym przemówieniu w skrócie przybliżył historię miasta. Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki odczytał list od ministra Przemysława Czarnka, który nie mógł przybyć na imprezę, ale pogratulował pomysłu na nią. Gratulował też zastępca wojewody lubelskiego Robert Gmitruczuk.
Następnym punktem uroczystości było wręczenie Jerzemu Chromikowi tytułu honorowego obywatela miasta Radzynia. Ten pochodzący z Radzynia znany dziennikarz sportowy w swym wystąpieniu przypomniał swe dzieciństwo w naszym mieście, wspominając m. in. zjeżdżanie na sankach spod pałacowej bramy czy istniejący niegdyś w parku zwierzyniec.
Podczas uroczystości zorganizowana została też promocja książki – albumu ze starymi zdjęciami Radzynia, podarowanymi przez mieszkańców miasta. Obecne na sali osoby, które użyczyły swoje stare fotografie, zostały zaproszone na scenę i obdarowane pamiątkowymi upominkami.
Po promocji przyszedł czas na referaty popularnonaukowe uczniów radzyńskich szkół średnich. Opowiadali oni o różnych aspektach dziejów Radzynia, ilustrując swe referaty zdjęciami wyświetlanymi na ekranie kina przez elektroniczny rzutnik.
Izabela Ciężka z II Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II wygłosiła referat "Z Wersalu do Radzynia – historia rezydencji magnackiej", w której przedstawiła historię pałacu Potockich, a także istniejących przed nim zamków Kazanowskich i Stanisława Antoniego Szczuki. Na wyświetlanych na ekranie kina slajdach został zaprezentowany m. in. rękopis podarowania pałacu przez Szlubowskich.
Wiktoria Walaszek z I Liceum Ogólnokształcącego przedstawiła referat "Przebieg powstania styczniowego w powiecie radzyńskim. Rola kobiet". Wbrew tytułowi referentka mówiła nie tylko o ataku na Radzyń zaraz po wybuchu powstania, ale także o innych walkach w szeroko rozumianym regionie. Zgodnie z tytułem podkreślała rolę kobiet uczestniczących w zrywie, które gościły powstańców, były kurierkami i sanitariuszkami, a kilka z nich brało nawet udział w boju obok mężczyzn.
Jakub Dobosz z II LO przedstawił referat "Historia szkolnictwa zawodowego w Radzyniu Podlaskim". Przypomniał szkoły zawodowe istniejące w Radzyniu, począwszy od czasów II RP, przez okres okupacji niemieckiej, PRL aż do współczesności.
Wojciech Magier z I Liceum Ogólnokształcącego wygłosił referat "Radzyńscy twórcy konstytucji 3 maja", w którym przedstawił rolę Ignacego Potockiego i Stanisława Kostki Potockiego w przygotowywaniu pierwszej polskiej konstytucji.
Po wygłoszeniu swych referatów młodzi referenci oraz przygotowujący ich nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulowała im przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Pod koniec uroczystości były jeszcze przemówienie starosty radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego, który, nawiązując niejako do trzeciego referatu, mówił o aktualnym stanie szkolnictwa zawodowego w Radzyniu. Dziękował przedstawicielowi Ministerstwa Edukacji za współpracę w rozwijaniu go.
Na sam koniec po ostatniej piosence w wykonaniu Anny Pastor, która zaśpiewała piosenkę "Kocham Paryż", w drugiej części utworu strawestowanej na "Kocham Radzyń", organizatorzy zaprosili gości do salę kameralnej ROK-u, gdzie czekał na nich urodzinowy tort.
4 14
pan burmistrz musi zapomnieć o imprezach miejskich bo trzeba zbierać kasę na zadość uczynienie PANU SAŁACIE!! znowu klęska miłościwie nam panującego!!???