Z inicjatywy Ulańskiej Rady Seniorów i Klubu "Senior+" w Sętki posadzono Dąb Pamięci Władysława Aleksandra Górskiego.
Wybór miejsca pamięci nie jest przypadkowy, albowiem to w Sętkach mieszkał bohater uroczystości.
Władysław Aleksander Górski urodził się w 1898 roku w Rozwadowie. W 1920 roku jako ochotnik wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po powrocie z frontu ożenił się Józefą Wierzchowską, z którą miał czworo dzieci. Wraz z rodziną prowadził gospodarstwo rolne w Sętkach oraz angażował się w życie społeczne gminy, regionu i państwa.
W 1927 roku został wybrany wójtem gminy Ulan wchodzącej wtedy w skład powiatu łukowskiego. Funkcję tę pełnił przez jedenaście lat, do roku 1938. Wtedy to został posłem na Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji (okręg wyborczy nr 38 - Łuków). W pracy parlamentarnej przynależał do popierającego rządy sanacji Klubu Obozu Zjednoczenia Narodowego, w którym działał w komisji zdrowia publicznego i opieki społecznej. Jako jeden z nielicznych przybył na ostatnie przed okupacją posiedzenie Sejmu w dniu 2 września 1939 roku.
Podczas II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo (1942 r.). Był więziony w radzyńskim areszcie, następnie na zamku w Lublinie, potem w obozach koncentracyjnych na Majdanku i we Flossenburgu (Austria).
W sierpniu 1945 roku wrócił do Polski, gdzie był represjonowany przez władze PRL. Za swoją postawę i działalność Władysław Aleksander Górski został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Zmarł w Łukowie 24 czerwca 1957 roku w następstwie nieszczęśliwego wypadku.
W 2017 roku, w 60. rocznicę śmierci Władysława Aleksandra Górskiego, uroczyście odsłonięta została na budynku Urzędu Gminy Ulan-Majorat tablica ku jego pamięci połączona z wystawą pamiątek.
30 kwietnia na terenie Klubu "Senior+" w Sętkach zgromadzili się przedstawiciele ulańskiego samorządu i Ulańskiej Rady Seniorów oraz rodziny - wnuki, prawnuki i praprawnuki. Zasadzili Dąb Pamięci Władysława Aleksandra Górskiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz