22 marca w siedzibie Radzyńskiego Ośrodka Kultury w Oranżerii zorganizowany został Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, na które złożyły się spotkanie z delegacją z Węgier, koncerty, wystawa i poczęstunek.
Przybyłych na wydarzenie powitał przewodniczący Rady Miasta, Mariusz Szczygieł. On i burmistrz Radzynia, Jakub Jakubowski, przywitali delegację z Egyeku, miejscowości partnerskiej Radzynia, na czele której stał wiceburmistrz Kálmán Tardi. Gość wyjaśnił, iż w 2006 ustanowiony został Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Burmistrz Jakubowski zwrócił uwagę, że nawiązanie partnerstwa między Radzyniem a Egyekiem nastąpiło już wcześniej, w roku 2001, za czasów burmistrza Józefa Korulczyka. Na ten temat opublikowany został dziś oddzielny artykuł: https://radzyninfo.pl/pl/545_historia/243367_poczatek-partnerstwa-radzynia-i-egyeku.html
Kolejnym punktem imprezy był koncert Przyjaznych Nut. Ten radzyński zespół złożony z seniorów śpiewał głównie piosenki biesiadne, jednakże ze względu na gości wykonał także "Dziewczynę o perłowych włosach", polską wersję znanej węgierskiej piosenki zespołu Omega "Gyöngyhajú lány".
Po występie widzowie zostali zaproszeni do przejścia z sali kinowej do sali kameralnej, gdzie zorganizowano wystawę. Zaprezentowano na niej m. in. rękodzieło z Egyeku – koronki, będące tamtejszą chlubą i wciąż kultywowaną tradycją. Wśród koronkowych ozdób był też utkany w ten sposób herb Radzynia. Zaprezentowano także piękne obrazy, które namalował mieszkający w Egyeku i zatrudniony tam malarza Laszlo Farkas. Poza koronkami i obrazami eksponatami na wystawie były również stroje ludowe z Egyeku, wielki pasterski bukłak i pasterski bicz. Wystawę będzie można jeszcze oglądać w najbliższych tygodniach w pałacu Potockich.
Po obejrzeniu ekspozycji chętni mogli z sali kameralnej przejść do sąsiedniego pomieszczenia, gdzie pracownicy restauracji Wrząca Woda przygotowali poczęstunek z węgierskich potraw – zupy gulaszowej z wieprzowymi policzkami, pikantnej zupy rybnej halaszle oraz placka o nazwie langlosz.
Po poczęstunku w sali kinowej rozpoczął się ostatni punkt Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej – występ Zespołu Ludowego "Ulaniacy". Ubrana w ludowe stroje młodzież z gminy Ulan-Majorat śpiewem i tańcem z dopracowaną choreografią wzbudziła podziw publiczności, wyrażonymi głośnymi brawami.
5 1
A czemu nic nie piszecie o jeszcze jednym punkcie programu. Na rondzie im. ks. Jerzego Popiełuszki zniknęły tablice z imieniem patrona a pojawił się drogowskaz do Egyeku. JJ rozpoczął CICHE OPIŁOWYWANIE KATOLIKÓW w Radzyniu!!!!! Radzyniu obudź się !!!!!!!
3 0
Szkoda pieniędzy na taką współpracę