Zamknij

Święto Narodzenia NMP (Matki Bożej Siewnej)

07:00, 08.09.2019 Szczepan Korulczyk Aktualizacja: 09:45, 08.09.2019

Dziś w Kościele jest Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, potocznie zwane Świętem Matki Bożej Siewnej. Jest to święto patronalne parafii w Woli Osowińskiej w powiecie radzyńskim.

Pismo Święte nic nie wspomina na temat rodziców czy narodzin Matki Bożej. Informacje na ten temat pojawiają się dopiero w t.zw. apokryfach, czyli późniejszych, nie natchnionych opowieściach o tematyce biblijnej. Kościół odrzuca je jako całość, natomiast uznaje prawdziwość niektórych konkretnych informacji.

Matka Boża była córka św. Joachima, potomka króla Dawida, oraz św. Anny. Pochodzili z rodów kapłańskich. Byli kochającym się, pobożnym małżeństwem. Długo nie mieli dzieci. Legenda głosi, że arcykapłan nie chciał go ze względu na bezdzietność dopuścić do złożenia ofiary, twierdząc, że to jego zdaniem dowodzi braku błogosławieństwa Boga, zaś upokorzony tym Joachim miał uciec za miasto do pasterzy. Wtedy miał mu się objawić anioł i powiedzieć, że długi, 20-letni okres oczekiwania już minął i że jego żona jest brzemienna, co więcej, ich dziecko odegra ważną rolę w Bożych planach. Urodzonej córce nadali imię Miriam (Maria).

Teolodzy doszli do wniosku, że Maryja - podobnie jak potem Jezus - urodziła się bez grzechu pierworodnego. Wspomnienie tej prawdy jest jednak w Kościele 8 grudnia, natomiast święto upamiętniające samo urodzenie się Matki Bożej jest 8 września.

Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzie narodzin Maryi pochodzą z VI wieku. Oficjalne ustanowienie tego święta przypisuje się św. Sergiuszowi I, papieżowi, którego pontyfikat przypada na lata 687-701.

Święto Narodzenia NMP nie jest świętem nakazanym, t. j. wierni nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. W tym roku przypada jednak w niedzielę.

W Polsce Święto Narodzenia NMP potocznie nazywane jest też świętem Matki Bożej Siewnej. Nazwa ta podobnie jak wiele innych ludowych nazw świąt kościelnych nawiązuje do swoistego splecenia kalendarza kościelnego z kalendarzem prac polowych. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i sianie zbóż na przyszły rok.

Nieprzypadkowo często zdarza się, że uroczystości dożynek przypadają właśnie na 8 września albo w pobliżu tej daty. W tym roku w powiecie radzyńskim dożynki przypadają w tym dniu w gminach Wohyń i Kąkolewnica. Na ten dzień wyznaczona jest też data dożynek diecezjalnych w Woli Gułowskiej. O zbliżaniu się wymienionych uroczystości informowaliśmy na naszym portalu.

Święto Narodzenia NMP jest świętem patronalnym wielu parafii, w tym jednej znajdującej się na terenie powiatu radzyńskiego - parafii p. w. Narodzenia NMP w Woli Osowińskiej.

Co ciekawe, w tym przypadku tej parafii podobnie jak w przypadku radzyńskiej parafii św. Anny jest różnica między wezwaniem kościołem a wezwaniem parafii, kościół w Woli Osowińskiej jest bowiem pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. W obu przypadkach stało się tak, gdyż decyzja o ustanowieniu parafii i o budowanie kościoła zapadły w innym czasie.

Kościół w Woli Osowińskiej został zbudowany w latach 1854-1857 przez ziemiańską rodzinę Jaźwińskich. Początkowo była ona tylko prywatną kaplicą tej rodziny, dopiero z czasem stała się ogólnodostępną świątynią. W 1931 r. ustanowiona została parafia p. w. Narodzenia NMP w Woli Osowińskiej. Aktualnie obejmuje ona Wolę Osowińską, Osowno, Krasew, Nowiny oraz Oszczepalin Drugi.

Pod wezwaniem Narodzenia NMP jest też znane w całej diecezji siedleckiej sanktuarium maryjne w Leśnej Podlaskiej ze sławnym wizerunkiem Matki Bożej, drugie pod względem znaczenia po kodeńskim. Ma ono jednak jeszcze drugie wezwanie - świętych Piotra i Pawła.

Poza Wola Osowińską i Leśną Podlaską w diecezji siedleckiej pod wezwaniem Narodzenia NMP są jeszcze parafie w: Białej Podlaskiej (jedna z najstarszych spośród kilku w tym mieście), Hołubli, Kodeńcu (nie mylić z Kodniem!), Motwicy, Ortelu Książęcym i Szóstce.

W Motwicy odbywa się dziś obok odpustu także premiera książki o dziejach parafii w tej miejscowości autorstwa Piotra Czyża.

(Szczepan Korulczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%