Zamknij

Święta Rozalia i obraz w Czemiernikach

06:00, 04.09.2022 .

Dziś Kościół wspomina świętą Rozalię, pustelnicę. Obraz ją przedstawiający można zobaczyć w kościele w Czemiernikach.

Żyła ona w XII wieku. Informacje na jej temat są szczątkowe i niepewne. Urodziła się prawdopodobnie około roku 1130. Była córką Sinibalda, który służył Rogerowi III, normańskiemu królowi Neapolu i Sycylii. Kiedy rodzice chcieli wydać ją za mąż, uciekła w góry i zaczęła żyć jako pustelnica, początkowo w grocie niedaleko zamku Olivella w pobliżu miasta Bergamo. Potem przeniosła się na górę Pellegrino. Szczyt znajduje się niedaleko jednego z największych sycylijskich miast – Palermo. Zmarła między 1165 a 1170 rokiem.

Kilka stuleci później, w roku 1624, przypadkowo odkryto jej szczątki. Od tego momentu rozwinął się jej kult. Jej wstawiennictwu przypisywano cofnięcie się szalejącej w okolicy zarazy.

Wspomnienie świętej Rozalii przypada 4 IX.

W Polsce jest kilkanaście parafii pod wezwaniem świętej Rozalii, na przykład w Szczecinku w woj. zachodniopomorskim.

W kościele p. w. św. Stanisława w Czemiernikach w powiecie radzyńskim zobaczyć można obraz przedstawiający świętą Rozalię, namalowany przez anonimowego malarza w drugiej połowie XIX wieku. Obraz ów został umieszczony się w zwieńczeniu ołtarza bocznego tuż obok zabytkowej ambony, od strony północnej.

Imię Rozalia w Polsce było popularne w XIX wieku wśród ludu, czego ślady są w literaturze ("Dziady" Adama Mickiewicza, "Antek" Bolesława Prusa), natomiast dziś jest rzadkie.

Etymologia tego imienia nie jest jasna. Prawdopodobnie pochodzi od słowa "rosa" czyli "róża", przy czym niektórzy sądzą, że może chodzić nie tylko o samą różę, ale o kombinacje jej ze słowem "lilia". Oba kwiaty mają swoją symbolikę. Róża symbolizuje miłość, lilia – czystość. Jest też hipoteza sugerująca, że to imię nie łacińskiego, ale germańskiego pochodzenia, będące zniekształceniem któregoś z imion z przedrostkiem "roza-" (pochodzącego od słowa "hros" czyli "koń") jak Rozalinda, Rozamunda czy Rozwita.

Obraz przedstawiający świętą Rozalię na ołtarzu w kościele w Czemiernikach:

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%