Dziś Kościół obok świętego Stanisława wspomina także świętego Achacego (Akacjusza) z Kapadocji, męczennika, jednego z t. zw. czternastu wspomożycieli.
Achacy (Akacjusz) żył na przełomie III i IV wieku. Pochodził z Kapadocji, krainy w Azji Mniejszej (obecnie na terenie Turcji), z której pochodziło też kilku "ojców Kościoła" zwanych "ojcami kapadockimi". Achacy był żołnierzem. Doszedł do stopnia centuriona (setnika). Za przywiązanie do wiary chrześcijańskiej był torturowany, a na koniec został zabity. Stało się to w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiana, prawdopodobnie między rokiem 303 a 305. Niewiele wiadomo poza przytoczonymi faktami. Późniejsze relacje były przepełnione legendami. Potwierdzony jest jednak jego kult już w starożytności. Zaliczono go do t. zw. czternastu wspomożycieli, czyli grupy świętych będących szczególnie skutecznymi orędownikami. Jego wspomnienie przypada 8 V.
Święty Achacy z Kapadocji bywał mylony z innym półtora stulecia wcześniejszym świętym o tym samym imieniu, też dowódcą wojskowym i też męczennikiem, który razem z grupą podwładnych został zabity w czasach cesarza Hadriana (II w.) na górze Ararat, którym legenda przypisał liczebność aż dziesięciu tysięcy i którzy są patronami kościoła i parafii w Trzebieszowie w powiecie łukowskim.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz