Dziś mija okrągła, 40. rocznica śmierci Benedykta Zientary – cenionego polskiego historyka, autora podręcznika do historii powszechnej średniowiecza, jednego z głównych autorów "Pocztu królów i książąt Polski".
Benedykt Zientara urodził się 15 VI 1928 roku w Ołtarzewie (obecnie woj. mazowieckie, pow. warszawski zachodni). W Warszawie zdał maturę i ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też pracował aż do końca życia. Od 1971 r. był jego profesorem.
Prowadził badania nad dziejach społecznych i gospodarczych, szczególnie Śląska i Pomorza Zachodniego. Napisał m.in. "Dzieje małopolskiego hutnictwa żelaza. XIV–XVII wiek", "Kryzys agrarny w Marchii Wkrzańskiej w XIV wieku. Z badań nad strukturą rolnictwa krajów nadbałtyckich", "Z dziejów rzemiosła w Polsce". Był współtwórcą "Encyklopedii historii gospodarczej Polski do 1945 roku". Pisał też prace biograficzne, wśród których wymienić można publikacje "Henryk Brodaty i jego czasy" oraz "Bolesław Wysoki. Tułacz, repatriant, malkonent". Procesom tworzenia się świadomości narodowej poświęcona była praca "Świt narodów europejskich: powstawanie świadomości narodowej na obszarze Europy pokarolińskiej".
Zientara był też autorem do dziś używanego przez studentów podręcznika „Historia powszechna średniowiecza”, wydanego po raz pierwszy w 1968 r. i dziesięciokrotnie wznawianego (1973, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2006, 2008, 2015).
W latach 1979-1981 wziął też udział w projekcie "Poczet królów i książąt Polski". Był to cykl artykułów o charakterze esejów historycznych poświęconych sylwetkom polskich monarchów publikowanych na łamach tygodnika "Kultura" w latach 1979-1981. Dekadę później, w roku 1991, zostały one wydane w formie książkowej. Zientara był autorem największej ilości biogramów w tej serii artykułów i potem w książce – aż 16 (na 51), podczas gdy inni historycy uczestniczący w projekcie najwyżej 3. Napisał o Siemowcie, Lestku i Siemomyśle, Bolesławie Chrobrym, Mieszku II Kazimierzu Odnowicielu, Władysławie Wygnańcu, Mieszku Starym, Mieszku Plątonogim, Władysławie Laskonogim, Henryku Brodatym, Henryku Pobożnym, Bolesławie Rogatce, Henryku Probusie, Przemysławie II, Wacławie II, Wacławie III i Henryku Głogowskim.
Benedykt Zientara zmarł 11 VI 1983 roku w Warszawie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz