W ostatnim czasie powstał program Aktywny Rodzic, w ramach którego wiele osób może korzystać ze świadczenia Aktywnie w domu (od października 2024). Już teraz warto dowiedzieć się, czy możemy postawić na takie rozwiązanie! Kto skorzysta z formy wsparcia w takiej formie? Na czym to polega i jakie warunki należy spełnić?
Rząd uchwalił ustawę Aktywny Rodzic, wprowadzającą zasady przyznawania i przekazywania świadczeń dla rodziców, które mają na celu wspierać ich w łączeniu pracy z wychowywaniem dziecka. Dostępne są zatem świadczenia takie jak Aktywnie w domu, Aktywni rodzice w pracy lub Aktywnie w żłobku. Ważne jest to, że na to samo dziecko można uzyskać tylko jedno ze wskazanych świadczeń. Czym cechuje się pomoc o nazwie Aktywnie w domu? W tym wypadku mamy do czynienia ze zmianami w zakresie wsparcia rodziców wychowujących małe dzieci. Zastępuje ono Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i znacznie rozszerza zakres uprawnionych osób. Nowe świadczenie przysługuje już na pierwsze dziecko w rodzinie, dając dostęp do dodatkowych środków pieniężnych. Nie ma tutaj znaczenie aktywność zawodowa rodziców, dzięki czemu nawet osoby pozostające w domu z dzieckiem, mogą korzystać z takiej propozycji. Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Kto może otrzymać wsparcie o nazwie Aktywnie w domu? Pieniądze z programu przysługują matce, ojcu lub faktycznemu opiekunowi od pierwszego dnia miesiąca po ukończeniu 12 miesiąca życia przez dziecka, aż do ostatniego dnia poprzedzającego miesiąc, w którym maluch ukończy 35 miesiąc życia. Pomoc finansowa przysługuje w wysokości 500 złotych na miesiąc na dziecko w rodzinie. Spore znaczenie ma też to, że świadczenie nie podlega egzekucji komorniczej i administracyjnej. Od niego nie są pobierane składki na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, czy też zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Pamiętajmy o tym, że świadczenie Aktywnie w domu nie jest przyznawane każdemu. Nie skorzystają z niego rodzice dziecka pozbawieni władzy rodzicielskiej, czy też rodzice dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej. Świadczenie nie przysługuje także na to samo dziecko wtedy, gdy za dany miesiąc korzystamy ze świadczenia Aktywni rodzice w pracy lub Aktywnie w żłobku. Poza tym z takiej pomocy nie skorzystają rodzice uzyskujący za granicą podobne świadczenia (chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o społecznym zabezpieczeniu wskazują inaczej).
Czy istnieje możliwość wstrzymania pomocy Aktywnie w domu? Owszem, jest taka opcja wtedy, gdy rodzic dziecka nie wykorzystuje pieniędzy w prawidłowy sposób (np. roztrwania je na inne cele niż związane z opieką nad pociechą). W efekcie pieniądze mogą zostać odebrane w części lub w całości. Zamiast nich, rodzice lub opiekunowie otrzymają pomoc rzeczową lub w formie opłaconych usług. Podkreślić trzeba, że decyzję o danej formie pomocy podejmuje dyrektor centrum usług społecznych lub kierownik ośrodka pomocy społecznej. Rodzice korzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (o wartości 1000 zł na miesiąc), nadal mogą korzystać ze świadczenia Aktywnie w domu, jednak łączna kwota wysokości RKO i wskazanego świadczenia pobierana dziecko nie może przekraczać 12 tysięcy złotych.
Wychowanie dziecka to niezwykle wymagające i odpowiedzialne zadanie. Jako rodzice chcemy dawać swoim pociechom to, co najlepsze i dbać o ich dobrostan na każdym kroku. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo sprostać wszystkim wymaganiom dziecka, dlatego z pomocą przychodzą różnorodne świadczenia dla rodziców. Jednym z takich świadczeń jest Aktywnie w domu, dzięki któremu mamy szansę na dodatkowe środki pieniężne, przeznaczone na wychowywanie dziecka. Co ciekawe, nie trzeba podejmować zatrudnienia, aby móc korzystać z takiej pomocy. Jest ono przyznawane wielu rodzicom małych dzieci, bez względu na aktywność zawodową. Rodzic może zatem pozostawać w domu z małym dzieckiem i korzystać jednocześnie z dodatkowych pieniędzy.