W dniu dzisiejszym Kościół obchodzi dzień Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Jest to święto patronalne jednej z radzyńskich parafii.
27 VI jest dniem upamiętniającym jeden z wizerunków Maryi - obraz "Matka Boska Nieustającej Pomocy". Jego oryginał został namalowany pomiędzy IX a XII wiekiem prawdopodobnie przez malarza wywodzącego się z kręgu greckich mnichów. Są różne wersje dotyczące tego, gdzie pierwotnie się znajdował: według jednej gdzieś na Krecie, według innej - w słynnym klasztorze na górze Athos w północnej Grecji. Pewne jest to, że w pewnym momencie ikona trafiła z Grecji do Włoch. Po przybyciu do Rzymu ikona została umieszczona w kościele św. Mateusza, obsługiwanym przez augustianów. Z dokumentu z roku 1503 wynika, że w ostatnich latach XV w. wizerunek był już w Wiecznym Mieście czczony i uważany za łaskami słynący.
Obraz znalazł się pod koniec XV w. w Rzymie. Po zdobyciu miasta przez Francuzów kościół, w którym znajdował się Obraz, został zniszczony i rozebrany. Po latach o. Michał Marchi CSsR odnalazł ikonę i zaczął czynić starania o jego przeniesienie do kościoła Redemptorystów. Za zgodą papieża Piusa IX dokonano tego 26 kwietnia 1866 r. Natomiast 23 czerwca 1867 r. dziekan Kapituły Watykańskiej uroczyście koronował Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wyrażając tym samym oficjalnie akt uznania dla maryjnej ikony, czczonej od kilku już wieków. Od tego momentu nabożeństwo do Matki Nieustającej Pomocy zaczęło nieustannie wzrastać, rozszerzając się - w dużej mierze za sprawą redemptorystów - po całym świecie. Obecnie znajduje się w Rzymie w kościele p. w. św. Alfonsa Liguoriego.
Na obrazie tym Matka Boża jest przedstawiona w czarnej szacie, trzyma na ręku Dzieciątko Jezus w zielonej szacie. Na złotym tle po obu bokach Maryi unoszą się dwa niewielkie anioły.
Ten wizerunek stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej czczonych przedstawień Matki Bożej. Przydomek, jaki otrzymała w jego nazwie - "Nieustającej Pomocy" jest nawiązaniem do idei wstawiennictwa obecnej w nauczaniu Kościoła.
Kult właśnie tego wizerunku i atrybutu Matki Bożej w Radzyniu wiąże się ze staraniami o utworzenie w naszym mieście nowej parafii podjętymi w latach 70. XX wieku. W związku z przyrostem naturalnym oraz napływem ludności do miasta zaczynało już brakować miejsca w starym kościele Trójcy Świętej, tym bardziej, że oprócz samego Radzynia parafia obejmowała też szereg okolicznych wsi. Jednakże rządzący wtedy Polską komuniści nie chcieli się długo na to zgodzić. Dlatego też proboszcz parafii Św. Trójcy, ksiądz Witold Kobyliński, założył w 1978 r. Nowennę do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w intencji przełamania tego oporu.
Nowenna (łac. novem - dziewięć) jest to dziewięciodniowe nabożeństwo błagalne. Znane są też tzw. nowenny nieustające, czyli odprawiane w danym terminie zawsze, np. w każdą środę miesiąca, każdego17 dnia miesiąca itp. Tak było w tym przypadku - nowenna ta była powtarzana.
Zarówno duchowni, z biskupem siedleckim Janem Mazurem włącznie, jak i sami wierni z Radzynia i okolic (obok miasta parafia obejmowała prawie 20 wsi!) starali się wywierać presję na rządzących.
W końcu w czerwcu 1983 r. władze udzieliły zgody na budowę. W 1985 r. ruszyły prace.Nowy kościół został zlokalizowany przy ulicy Spółdzielczej, w trakcie budowy (styczeń 1988 r.) przemianowanej na Wyszyńskiego, tuż obok ogromnego osiedla Zabielska. Pierwsza msza została odprawiona w 1987 roku jeszcze na terenie budowy.
W 1988 r. biskup utworzył nową parafię, której kościołem parafialnym została budowana świątynia. Kościół i parafia w związku z okolicznościami otrzymały wezwanie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Ukończenie budowy i poświęcenie nowego kościoła przez biskupa siedleckiego Jana Mazura nastąpiło 24 X 1993 roku.
Pierwszym proboszczem parafii MBNP był ks. Henryk Hołoweńko. Jego następcą został ks. Roman Wiszniewski, który został też dziekanem dekanatu radzyńskiego.
Nowa parafia objęła część Radzynia na południe od rzeki Białki. Z czasem, gdy powstała trzecia parafia w Radzyniu - parafia św. Anny - granicą między nimi stała się ul. Lubelska.
Obok części Radzynia Podlaskiego parafia obejmuje też wsie: Biała, Branica Radzyńska, Branica Radzyńska Kolonia, Lichty, Marynin, Niewęgłosz, Paszki Duże, Paszki Małe, Sitno, Zabiele i Żabików.
W 1995 roku do kościoła sprowadzona została kopia obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W 1997 r. do kościoła sprowadzono organy. W tym samym roku otwarta został kaplica w Lichtach pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, w której zaczęto odprawiać msze. Jest to udogodnienie dla wiernych, gdyż wieś ta jest położona aż 8 kilometrów od Radzynia.
W 2007 r. nad głównym wejściem do kościoła wykonana została duża mozaika przedstawiająca Matkę Boską Nieustającej Pomocy.
W 2008 r. kościół MBNP został podniesiony do rangi sanktuarium.
W 2010 roku świątynia zyskała nowe, wielkie, odlane z brązu wrota wejściowe z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny: Zwiastowania, Wniebowzięcia i Ukoronowania NMP.
Na koniec warto dodać, że kult Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest też obecny w starej parafii Trójcy Świętej. Na bocznym ołtarzu między boczną kaplicą a amboną pod niszą na główny obraz tego ołtarza, którym jest "Święty Mikołaj" lub "Święty Antoni z Padwy" jest umieszczony drugi obraz - niewielka kopia "Matki Boskiej Nieustającej Pomocy". Co więcej, w pobliżu tej kopii znajduje się skrzynka, do której można wrzucać prośby i podziękowania do Matki Bożej.
W diecezji siedleckiej obok radzyńskiej są jeszcze dwie parafie pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy: w Maniach i Starym Opolu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz