Dziś Kościół wspomina świętą Annę i świętego Joachima, rodziców Maryi, dziadków Pana Jezusa. Święta Anna jest patronką kaplicy cmentarnej i parafii w Radzyniu.
Pismo Święte nic nie wspomina na temat rodziców Matki Bożej. Informacje na ich temat pojawiają się dopiero w t.zw. apokryfach, czyli późniejszych, nie natchnionych opowieściach o tematyce biblijnej. Kościół odrzuca je jako całość, natomiast uznaje prawdziwość niektórych konkretnych informacji.
Anna i Joachim pochodzili z rodów kapłańskich, on zaś dodatkowo był potomkiem króla Dawida. Byli kochającym się, pobożnym małżeństwem. Długo nie mieli dzieci. Legenda głosi, że arcykapłan nie chciał go ze względu na bezdzietność dopuścić do złożenia ofiary, twierdząc, że to jego zdaniem dowodzi braku błogosławieństwa Boga, zaś upokorzony tym Joachim miał uciec za miasto do pasterzy. Wtedy miał mu się objawić anioł i powiedzieć, że długi, 20-letni okres oczekiwania już minął i że jego żona jest brzemienna, co więcej, ich dziecko odegra ważną rolę w Bożych planach. Urodzonej córce nadali imię Miriam (Maria).
Nie wiadomo, czy dziadkowie Pana Jezusa dożyli Jego narodzenia. Raczej tak się nie stało. Są przypuszczenia, że święta Anna jednak dożyła. Nawiązuje do niego ikonografia przedstawiająca t.zw. św. Annę samotrzeć, czyli św. Annę, Matkę Bożą i Dzieciątko Jezus. Przykładem takiej ikonografii jest n.p. obraz Leonarda da Vinci Święta Anna samotrzeć.
Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa pojawił się kult św. Anny jako matki Maryi i babki Jezusa. W 550 r. cesarz bizantyjski Justynian I Wielki wzniósł w Konstantynopolu kościół pod jej wezwaniem. W czasach krucjat krzyżowcy wybudowali kościół p. w. św. Anny w Jerozolimie. Kult ten był jednak silniejszy we wschodnim chrześcijaństwie, a potem w prawosławiu. Na Zachodzie miano pewne wątpliwości w związku z brakiem wzmianki w ewangeliach.
W XIV wieku papież Urban VI zaaprobował kult św. Anny na usilne prośby Anglii. Jeszcze w XVI w. papież Pius V przejściowo cofnął tę decyzję, mając na względzie wspomnianą nieobecność w Biblii. Sprawę ostatecznie rozstrzygnął Grzegorz XIII, który w 1584 r. ostatecznie dopuścił kult św. Anny i wyznaczył datę jej (oraz św. Joachima) wspomnienia - 26 VII.
Święta Anna stała się jedną z popularniejszych świętych. Co więcej jej imię stało się jednym z najpopularniejszych imion europejskich. W Polsce na tę chwilę jest najpopularniejszym. Nosi je ponad milion kobiet, czyli około 1/20 kobiet w Polsce! Co więcej, dodać można, że dość popularnym imieniem jest też imię Hanna, będące zniekształceniem imienia Anna, powstałym na tle wątpliwości co do wymawiania istniejącego w wielu językach t.zw. "niemego "h"".(Hannah). Od imienia Anna uformowane zostało jeszcze kilka innych nowych imion (Aneta, Anita, Anika).
W Polsce jest kilka sanktuariów św. Anny: na Górze św. Anny w pobliżu Brzegu Głogowskiego, w Jordanowie, w Selnikach, w Grębocicach, w Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego, w Kamiance, w Przyrowie koło Częstochowy i na Górze Św. Anny koło Opola.
Kult św. Anny jest obecny także w naszym mieście. Jest ona patronką kaplicy na starym cmentarzu oraz parafii, choć nie kościoła parafialnego. Ten paradoks różnych nazw związany jest z tym, że parafia św. Anny została utworzona w 1994 roku, jeszcze przed beatyfikacją męczenników z Pratulina. Oprócz tego na terenie tej parafii znajduje się cmentarz . Na terenie tegoż cmentarza usytuowany jest wybudowany jeszcze w XIX wieku kościółek p. w. św. Anny. Z tego właśnie powodu nowej parafii nadano to właśnie wezwanie. Jest to jednak niewielka rozmiarami budowla. Dlatego w latach 1995-2000 obok cmentarza, już za jego murami, wybudowano nową, dużą świątynię, która pełni funkcję kościoła parafialnego. Ona nosi wezwanie Męczenników Podlaskich.
Parafia św. Anny jest najmłodszą z trzech radzyńskich parafii. Od parafii Trójcy Św. rozgranicza ją rzeka Białka, od parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy - ul. Lubelska. Obok tak wytyczonej południowo-wschodniej części Radzynia (w praktyce głównie Osiedle 100-lecia) obejmuje też 3 wsie: Stasinów, Ustrzesz i Zbulitów Duży.
Niedawno ze względu na zły stan techniczny kaplica św. Anny, od której parafia wzięła wezwanie, została objęta kapitalnym remontem. Wybudowana została w latach 1853-1870 w stylu neogotyckim. W jej podziemiach znajduje się krypta z grobami Korwin-Szlubowskich - rodziny ziemiańskiej będącej właścicielami dóbr radzyńskich.
Radzyńska parafia św. Anny nie jest jedyną parafią pod tym wezwaniem w diecezji siedleckiej. W powiecie radzyńskim jest jeszcze parafia św. Anny w Wohyniu. Pod wezwaniem św. Anny jest też sanktuarium w Kodniu ze słynnym obrazem Matki Bożej. Najstarsza parafia w Białej Podlaskiej również nosi imię św. Anny. Poza Radzyniem Podlaskim, Białą Podlaską, Kodniem i Wohyniem parafie św. Anny w diecezji siedleckiej są również w Jeleńcu, Tucznej i Zwoli Poduchownej.
Jako ciekawostkę na koniec dodać mogę, że parafia św. Anny jest też w Radzyniu... Chełmińskim (diecezja toruńska).
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz