Dziś Kościół wspomina archanioła Michała. Jest on patronem parafii w Witorożu w dekanacie komarowskim.
Aniołowie są duchami stworzonymi przez Boga dla Jego chwały i pomocy ludziom. Mają wolną wolę, ale nie mają ciała. Kilku najważniejszych z nich nazywa się archaniołami, a pośród nich najważniejszym jest archanioł Michał. Jest on wspominany parokrotnie w Piśmie Świętym, a także w pismach apokryficznych. To on miał dowodzić aniołami wiernymi Bogu przeciw aniołom zbuntowanym, które przez to stały się diabłami. Interesującą artystyczną wizję owej walki przedstawił XVI-wieczny niderlandzki malarz Pieter Bruegel starszy w obrazie "Upadek zbuntowanych aniołów". Żartobliwe do tego nawiązanie jest obecne w "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, gdzie z jeden głównych bohaterów, Jerzy Michał Wołodyjowski, wyjaśnia, że wprawdzie jego pierwszym imieniem jest Jerzy, ale woli używać imienia Michał, gdyż "(...)święty Jerzy smoka tylko roztratował, a święty Michał całemu komunikowi niebieskiemu przewodzi i tyle już nad piekielnymi chorągwiami odniósł wiktoryj, przeto jego wolę mieć za patrona". Samo imię Michał (w oryginale: Mikael) po hebrajsku znaczy: "Któż jak Bóg?" i jest jednym z najpopularniejszych imion w Europie i w Polsce.
Kult archanioła Michała obecny był już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Pierwszy jego ślad pochodzi jeszcze z II wieku. Kościelne wspomnienie Michała Archanioła przypada na 29 IX. Jest on patronem Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Papui Nowei Gwinei i Węgier; Małopolski; diecezji łomżyńskiej; Amsterdamu, Łańcuta, Sanoka i Mszany Dolnej; mierniczych, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy.
Jego wizerunek pojawia się też w herbach wielu miast - Białej Podlaskiej, Dolska, Głubczyc, Łańcuta, Sanoka, Strzelina, Strzyżowa, Zawidowa, a poza Polską - m.in. Kijowa (stolicy Ukrainy) i Archangielska w Rosji.
W diecezji siedleckiej jest pięć parafii pod jego wezwaniem - w Białej Podlaskiej, w Mordach (miasteczko w pow. siedleckim), w Witulinie (pow. bialski), Woskrzenicach Dużych (pow. bialski) oraz w Witorożu.
Parafia w tej ostatniej miejscowości została założona w 1605 roku. Do jej powstania przyczynił się kanclerz wielki litewski Lew Sapieha, który kazał wybudować kościół oraz uposażył parafię. Była to pierwotnie parafia unicka, od samego początku nosząca wezwanie Michała Archanioła.
W 1739 r. wybudowany drugi - obecnie istniejący - kościół, który podobnie jak pierwszy wykonany został z drewna. Świątynia ta służyła to unitom do 1874 r., kiedy to rosyjski zaborca zniszczył wyznanie grekokatolickie. Kościół zamieniony na cerkiew prawosławną.
W 1919 r. został rekoncyliowany. W tym samym roku erygowana została rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Michała Archanioła.
Prawosławni ponownie zagarnęli świątynię w czasie II wojny światowej. Miejscowi Ukraińcy, wyznający prawosławie, zaczęli prosić Niemców, by ci oddali im kościół. Zabiegi te zakończyły się sukcesem po donosie na ówczesnego proboszcza Wiktora Sopyłę, który w czasie Wielkiej Soboty w 1940 r. powiedział: "Cieszcie się moi drodzy, że macie jeszcze co święcić i jeść, bo Niemcy nie zdołali jeszcze wszystkiego zabrać". Duchowny został po tym aresztowany, zaś kościół najpierw zamknięty, a potem oddany prawosławnym. Katolicy odzyskali go w 1944 roku.
W 2017 roku w okolicach kościółka znaleziono w ziemi dzwon ukryty przez unitów po 1874 roku.
Od ubiegłego roku (2019 r.) proboszczem parafii jest ksiądz Krzysztof Chaciński. Pełnił on kiedyś posługę w Radzyniu jako wikary w parafii Trójcy Świętej. Był też nauczycielem-katechetą w Gimnazjum nr 1.
Parafia w Witorożu należy do dekanatu komarowskiego. Poza samym Witorożem obejmuje jeszcze Danówkę, Leszczankę, Łan, Strzyżówkę oraz Wólkę Korczowską. Odpusty są tam na wspomnienie Michała Archanioła (29 IX) oraz w Święto Przemienienia Pańskiego (6 VIII).
Zdjęcia: Justyna Kurowska
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz