Dziś mija okrągła, 20. rocznica stworzenia Parku Narodowego "Ujście Warty" – najmłodszego polskiego parku narodowego.
Park Narodowy "Ujście Warty" powołany został rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 VI 2001 r., które weszło w życie 1 VII 2001 roku. Od tego czasu nie utworzono żadnego innego parku narodowego, w związku z czym park narodowy "Ujście Warty" jest najmłodszym parkiem narodowym w Polsce.
Park, jak sama jego nazwa wskazuje, rozciąga się wzdłuż Warty aż do jej ujścia do Odry. Na jego terenie do Warty uchodzi rzeka Postomia. Park znajduje się w województwie lubuskim, niedaleko granicy z Niemcami i z województwem zachodniopomorskim, na terenie gmin Kostrzyn nad Odrą i Witnica w powiecie gorzowskim oraz gminy Słońsk w powiecie sulęcińskim. Jest to obszar o powierzchni 8074 hektarów. Park ma też otulinę znajdującą się na obszarze wspomnianych trzech gmin oraz gminy Górzyno w powiecie słubickim. Na terenie tej gminy, a konkretnie w Chyrzynie, znajduje się siedziba dyrekcji parku. Z geograficznego punktu widzenia park znajduje się w Kotlinie Gorzowskiej będącej częścią Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej.
Niegdyś były to niedostępne tereny bagienne. Prace melioracyjne wykonane pod koniec XVIII i w XIX wieku zmieniły ich charaker, częściowo je osuszając, regulując Wartę i tworząc poldery. Nadal jednak większość terenu zajmują podmokłe łąki, pastwiska i rozlewiska. Osobliwością są ogromne wahania poziomu wody, sięgające kilku metrów. Obszar "Ujścia Warty" ma duże wartości przyrodnicze. Na jego terenie występuje 280 gatunków ptaków. Jednym z nich jest gęś tundrowa, która stała się symbolem parku. Ciekawostką jest, iż pierwotnie była nim gęś zbożowa. Z czasem gęś tundrową uznano za oddzielny gatunek, a także stwierdzono, iż liczniej występuje na chronionym obszarze niż gęś zbożowa, w związku z czym to gęś tundrowa znalazła się w logu parku narodowego.
W 1965 r. na terenie przyszłej północnej części parku utworzony został t. zw. zwierzyniec otwarty, który chronił zasoby łowieckie. Był to początek ochrony na tym obszarze. W 1977 r. utworzono rezerwat przyrody "Słońsk". W 1996 r. powstał park krajobrazowy "Ujście Warty". Po kilku latach został on zastąpiony parkiem narodowym.
Na terenie parku znajdują się ścieżki przyrodnicze "Ptasim Szlakiem", "Mokradła" i "Olszynki", ścieżka rowerowa "Na Dwóch Kółkach Przez Polder Północny", ścieżka spacerowa "Torfianka", ogródek dydaktyczny Przyrodniczy Ogród Zmysłów, punkty widokowe pod Kostrzynem, ośrodek edukacyjny w Chyrzynie oraz ośrodek edukacyjno-muzealny w Słońsku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz