Zamknij

170. rocznica urodzin Franciszka Kamieńskiego (9 X 1851)

06:00, 09.10.2021 | J.K
REKLAMA

Dziś mija 170. rocznica urodzin Franciszka Kamieńskiego, polskiego uczonego, który odkrył mikoryzę, czyli zależność między niektórymi gatunkami roślin i grzybów.

Franciszek Dionizy Kamieński urodził się 9 X 1851 roku w Lublinie. Szkołę średnią ukończył w Warszawie. Nauki przyrodnicze studiował w Warszawie, Strasburgu i Wrocławiu. W Strasburgu zdobył doktorat, zaś we Lwowie się habilitował. W latach 1877-1883 tam właśnie wykładał botanikę, po czym przeniósł się na uniwersytet w Odessie. Od 1886 r. był jego profesorem. W tym mieście pozostał do końca życia. Franciszek Kamieński uczestniczył w wielu wyprawach badawczych – na południowy Krym, do Wielkiej Brytanii, do Indii, na Cejlon, na Jawę.

Kamieński nie zapomniał o swoim pochodzeniu. Brał aktywny udział w życiu społeczności polskiej w Odessie, która w okresie zaborów była dość liczna. Kamieński był też inicjatorem zakrojonego na dużą skalę popularnonaukowego cyklu wydawniczego Flora Polski.

Zmarł 16 IX 1912 r. w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim.

Dorobek naukowy Franciszka Kamieńskiego obejmuje 42 prace, w tym 17 napisanych po polsku. Interesował się szczególnie roślinami owadożernymi. Największe jego odkrycie dotyczyło jednak czego innego. Dokonał go podczas badania nad korzeniówką pospolitą (łacińska nazwa: Monotropa hypopitys), niewielką rośliną z rodziny wrzosowatych. Stwierdził ścisły związek korzeni tej rośliny z grzybami, będący symbiozą – naturalną „współpracą” dwóch różnych organizmów. Z czasem okazało się, że przykładów symbiozy roślin z grzybami jest więcej. Zjawisko to zwie się mikoryzą albo opilśnią. Jest ono znane... grzybiarzom, gdyż obejmuje także grzyby jadalne, które są z symbiozie z niektórymi gatunkami roślin. Wiadomo dzięki temu, że w pobliżu danego gatunku rośliny można znaleźć dany gatunek grzyba, na przykład maślaki obok modrzewi lub młodych sosen, kurki obok sosen, koźlarze obok brzóz.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%