Dziś obok pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia przypada też kościelne wspomnienie świętej Eugenii z Rzymu (zwanej Rzymską), męczennicy z III wieku.
Niewiele wiadomo na jej temat. Podobno była córką rzymskiego urzędnika, który pochodził z Rzymu, ale przez pewien czas pełnił funkcję w Egipcie. Pewne jest to, że żyła w III wieku i że została zabita podczas prześladowań chrześcijan za czasów panowania cesarza Waleriana, a zatem w roku 257 albo 258. Wiadomo jeszcze, że została pochowana w Rzymie i że we wczesnym średniowieczu w Wiecznym Mieście był kościół pod jej wezwaniem. Jej wspomnienie przypada na 25 XII.
Brak dokładniejszej wiedzy uzupełniany był, jak to często bywało, legendami, n. p. o tym, jak rzekomo w męskim przebraniu wstąpiła do męskiego klasztoru i zostać miała nawet opatem, a fałszywe oskarżenie o korzystanie z usług nierządnic obaliła, ujawniając swoją prawdziwą płeć. Według innej opowieści była przełożoną żeńskiego klasztoru. Były też legendy o tym, że próbowano ją zmusić do złożenia ofiary Dianie i w tym czasie posąg bogini się rozsypał, albo o wielokrotnych nieudanych próbach zgładzenia świętej, która miała powodować gaśnięcie ognia, do którego ją wrzucano, wypływanie ciała, gdy ją topiono, a nawet nieumieranie od głodu. Legendy często "przenosiły" ją z Rzymu do Egiptu.
Samo imię Eugenia jest żeńską formą imienia Eugeniusz, które wywodzi się z greki i pochodzi od słowa oznaczającego kogoś zacnego albo dobrze urodzonego. Imieniny Eugenii obok 25 XII przypadają jeszcze 7 II, 6 III, 10 III, 6 IX. 13 IX i 16 IX.
Poza świętą Eugenią Rzymską są jeszcze dwie inne świętego o tym imienia: św. Eugenia z Hohenburga, przełożona żeńskiego zakonu z VIII w., krewna i następczyni św. Odylii, wspominana 16 IX, a także św. Eugenia Smet zwana Matką Marią od Opatrzności, założycielka Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, żyjąca w latach 1825-1871, wspominana 7 II.
Ciekawostką jest, że łacińską nazwę "Eugenia" noszą goździkowce, rodzaj roślin z rodziny mirtowatych. Nie należy mylić tego rodzaju roślin z rzędem roślin noszącym dokładnie tę samą nazwę (a tym bardziej z goździkami, czyli rodzajem z tegoż rzędu)!!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz