Zamknij

Święty Sylwester I

06:00, 31.12.2021
Skomentuj

Dziś przypada kościelne wspomnienie św. Sylwestra I, papieża w latach 314-335, od którego imienia świętowanie ostatniego dnia roku nazywane jest Sylwestrem.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy św. Sylwester się urodził. Pochodził z Rzymu. Był synem Rufina, który był chrześcijańskim duchownym. W tym czasie celibat nie był jeszcze rygorystycznie przestrzegany i stanowił tylko nieformalny zwyczaj. Rufin w czasie prześladowań chrześcijan za czasów Dioklecjana ukrywał księgi kościelne. Pomagał mu w tym syn.

Sylwester poszedł w ślady ojca i został też duchownym. Osobista pobożność i zaangażowanie sprawiły, że zyskał niemały szacunek, dzięki któremu w roku 314 został wybrany na papieża. Jego pontyfikat trwał długo, bo 21 lat (314-335) i przypadł na okres bardzo ważnego przełomu. Mianowicie cesarz Konstantyn Wielki ostatecznie zerwał z prześladowaniem chrześcijaństwa, co więcej doprowadził do jego równouprawnienia z innymi religiami, mało tego – zaczął je wyraźnie popierać. Późniejsze legendy przypisywały w tym dużą rolę Sylwestrowi I, ale nie ma to dostatecznych dowodów.

Gdy cesarz Konstantyn ufundował bazylikę św. Piotra na Watykanie oraz bazylikę św. Jana na Lateranie, papież Sylwester dokonał ich konsekracji. Odtąd wszystkie kościoły były konsekrowane w taki sam sposób.

W okresie pontyfikatu Sylwestra I doszło też do pierwszego powszechnego soboru w Nicei w 325 roku. Papież z uwagi na podeszły wiek nie wziął w nim jednak udziału osobiście, ale przysłał swoich delegatów, a na synodzie w Rzymie zatwierdził postanowienia soboru.

Święty Sylwester I zmarł 31 XII 335 roku. Został uznany za świętego. Kościół wspomina go 31 XII. Pochowany został w katakumbach św. Pryscylli. W VII wieku wybudowano w tym miejscu kościół pod jego wezwaniem.

Z racji, że 31 XII, dzień kościelnego wspomnienia św. Sylwestra, jest zarazem ostatnim dniem roku kalendarzowego, zaczęto "Sylwestrem" nazywać obchody ostatniego dnia w roku. Zwyczaj ten pojawił się dość późno, pod koniec XIX wieku, a rozpowszechnił dopiero w XX wieku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%