Zamknij

Święty Robert z Molesme

06:05, 26.01.2022 .

Dziś Kościół wspomina świętego Roberta z Molesme, założyciela zakonu cystersów i pierwszego świętego o imieniu Robert.

Święty Robert pochodził z zamożnego francuskiego rodu. Urodził się między rokiem 1027 a 1029 w Troyes w Szampanii we Francji (obecnie region Grand Est, departament Aube). Od dzieciństwa wyróżniał się pobożnością. W wieku 15 lat wstąpił do zakonu benedyktynów, a konkretnie do ich klasztoru w Mortier la Cella. Wyróżniał się religijnością, pracowitością i charyzmą, dlatego został tam wybrany na przeora. Potem został opatem w klasztorze w Tonnere. W tym ostatnim panowało duże rozprężenie. Próby wprowadzenia większej dyscypliny i poprawienia obyczajów spotykały się z dużym oporem tamtejszych zakonników, który spowodował, że św. Robert zniechęcił się i opuścił Tonnere. Wrócił do Mortier la Cella, ale na krótko, został bowiem niedługo potem przeorem w Aigult. Potem papież Urban II wyznaczył go na przełożonego pustelniczego odłamu benedyktynów mającego siedzibę w pustelni w miejscowości Calon. Niezdrowy klimat w tej miejscowości spowodował, że mnisi przenieśli się do Molesme w Burgundii. Własnymi siłami, bez niczyjego wsparcia finansowego i organizacyjnego, wystawili tu mnisi drewniany klasztor i kapliczkę. Doszło jednak do konfliktu. Zakonnicy uważali, że św. Robert jest zbyt surowy, a jego wymagania zbyt daleko idące. Była jednak grupa około 20 zakonników popierająca przełożonego, którym te wymagania odpowiadały. Ostatecznie stanęło na tym, że grupa zwolenników Roberta z nim samym na czele założyła nowy klasztor w Citeaux. Powstała tam wspólnota stała się zalążkiem nowego zakonu zwanego zakonem cystersów od łacińskiej nazwy Citeaux – Cistercium.

Nowo założony zakon szybko zaczął się prężnie rozwijać w całej Francji, a potem w całej Europie. W roku 1134 cystersi posiadali juz ponad 70 opactw, a w 1153 już 345. W 1125 r. stworzono gałąź żeńską.

Reguła cystersów odwoływała się do zasad życia zakonnego sformułowanych przez św. Benedykta z Nursji, a przede wszystkim do jednej, podstawowej – „Ora et labora”, to znaczy „Módl się i pracuj”. Cystersi nie ograniczali się do długich i żarliwych modlitw oraz umartwień jak przedstawiciele wielu innych zakonów, ale byli też mocno zaangażowani w pracę. Ich zasługą jest rozwój wielu miejsc. To był jeden z głównych powodów sukcesu nowego zgromadzenia.

Swoistą ironią losu zakonnicy z Molesme, którzy odrzucili swojego przełożonego, z czasem przyłączyli się do cystersów. Sam św. Robert wrócił zresztą tam, klasztor w Citeaux pozostawiając św. Alberykowi. Świętym został też kolejny opat z Citeaux – Stefan Harding.

Święty Robert z Molesmes zmarł w opinii świętości 17 IV 1111 roku. W 1221 r. został beatyfikowany, zaś w 1222 r. – kanonizowany.

Zakon cystersów istnieje do dziś. Po okresie burzliwego wzrostu znaczenia w XII i na początku XIII wieku jego rozwój nieco zahamował. Cystersi obecni byli i do dziś są w Polsce. Sprowadzeni zostali już w 1140 roku. Pierwszy ich klasztor założono w Jędrzejowie. Znane są cysterskie opactwa w Wąchocku i Sulejowie. Śladem działalności cystersów w Polsce jest... skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny w Wągrowcu powstałe w wyniku prac melioracyjnych dokonywanych przez cystersów.

Być może fakt noszenia imienia Robert przez założyciela zakonu cysterskiego, mimo że nie jest on tak znany jak założyciele zakonów franciszkanów i dominikanów, mógł się przyczynić do zwiększenia się popularności tego imienia w Europie. Jest to imię pochodzenia germańskiego. Stanowi zniekształcenie imienia Hrodobert wywodzącego się od słów „hrod” („sława”) i „beraht” („jasny, bystry”). Imię oznaczać może zatem „żyjącego w blasku chwały” względnie „sławnego z bystrości”.

Według danych ze stycznia 2021 r. imię Robert było 22. pod względem występowania imieniem męskim. W naszym kraju było wtedy 262 tysiące Robertów.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%